Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Силяновска: Имам право да казвам и "Македония"

13 май 2024, 15:53 часа • 3488 прочитания

Президентът на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова занапред ще се придържа към конституционното име на страната, заявиха от кабинета на държавния глава, предаде БГНЕС.

Още: Македонското външно министерство с контрапозиция на Силяновска

Акт на лично самоопределение

"В публичните си изяви македонският президент има право да използва името Македония, като акт на лично право на самоопределение и самоидентификация, зачитайки основните човешки права и свободи и в съответствие с европейските ценности и принципи", се казва в съобщението.

"Съгласно Конституцията, тържествената клетва беше подписана с конституционното име, както беше изготвена от Народното събрание.

Още: Шарл Мишел е разочарован от новия македонски президент

"През последните 5 години македонските институции изпълняват задълженията си според Преспанското споразумение. Президентът очаква всички македонски партньори да спазват двустранните и многостранните задължения, които са поели към страната", допълват от кабинета на новоизбрания държавен глава.

Дипломатически скандал

На 12 май Гордана Силяновска-Давкова положи клетва като президент на „Македония“. Тя не използва официалното име на страна - Република Северна Македония и предизвика дипломатически скандал.

Още: "Гърция няма да приема повече грешки": Мицотакис с предупреждение към македонския президент

Преспанският договор бе подписан на 17 юни 2018 г. в с. Нивици на брега на Голямото преспанско езеро. Споразумението бе подписано от външните министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров в присъствието на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Споразумението сложи край на дългогодишния спор за името на Македония между властите в Скопие и Атина.

На подписването присъства и специалният представител на ООН Матю Нимиц, както и върховният представител за външни работи на ЕС Федерика Могерини и комисарят за разширяване Йоханес Хан.

Реакциите на ЕС и Гърция

Още: Скандал: Новият македонски президент не произнесе конституционното име на страната при инаугурацията (ВИДЕО)

Отказът на Силяновска да се съобразява с македонската конституция и международното споразумение предизвика мигновена реакция от Европейския съюз и Гърция.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет, Шарл Мишел подчертаха, че Скопие ще продължи пътя към членство в блока, само чрез реформи и съобразяване с договореностите.

ЕК очаква от Скопие да изпълнява добросъвестно споразумението от Преспа с Гърция и Договора за приятелство, добросъседски отношения и сътрудничество с България, в т.ч. и протоколите към него.

Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис предупреди, че амбициите на Скопие за присъединяване към Съюза са застрашени.

"Силяновска подкопава бъдещите европейски перспективи на своята страна", каза той.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес