Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Силяновска: Имам право да казвам и "Македония"

13 май 2024, 15:53 часа • 3505 прочитания

Президентът на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова занапред ще се придържа към конституционното име на страната, заявиха от кабинета на държавния глава, предаде БГНЕС.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Още: Македонското външно министерство с контрапозиция на Силяновска

Акт на лично самоопределение

"В публичните си изяви македонският президент има право да използва името Македония, като акт на лично право на самоопределение и самоидентификация, зачитайки основните човешки права и свободи и в съответствие с европейските ценности и принципи", се казва в съобщението.

"Съгласно Конституцията, тържествената клетва беше подписана с конституционното име, както беше изготвена от Народното събрание.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Още: Шарл Мишел е разочарован от новия македонски президент

"През последните 5 години македонските институции изпълняват задълженията си според Преспанското споразумение. Президентът очаква всички македонски партньори да спазват двустранните и многостранните задължения, които са поели към страната", допълват от кабинета на новоизбрания държавен глава.

Дипломатически скандал

На 12 май Гордана Силяновска-Давкова положи клетва като президент на „Македония“. Тя не използва официалното име на страна - Република Северна Македония и предизвика дипломатически скандал.

Още: "Гърция няма да приема повече грешки": Мицотакис с предупреждение към македонския президент

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Преспанският договор бе подписан на 17 юни 2018 г. в с. Нивици на брега на Голямото преспанско езеро. Споразумението бе подписано от външните министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров в присъствието на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Споразумението сложи край на дългогодишния спор за името на Македония между властите в Скопие и Атина.

На подписването присъства и специалният представител на ООН Матю Нимиц, както и върховният представител за външни работи на ЕС Федерика Могерини и комисарят за разширяване Йоханес Хан.

Реакциите на ЕС и Гърция

Още: Скандал: Новият македонски президент не произнесе конституционното име на страната при инаугурацията (ВИДЕО)

Отказът на Силяновска да се съобразява с македонската конституция и международното споразумение предизвика мигновена реакция от Европейския съюз и Гърция.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет, Шарл Мишел подчертаха, че Скопие ще продължи пътя към членство в блока, само чрез реформи и съобразяване с договореностите.

ЕК очаква от Скопие да изпълнява добросъвестно споразумението от Преспа с Гърция и Договора за приятелство, добросъседски отношения и сътрудничество с България, в т.ч. и протоколите към него.

Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис предупреди, че амбициите на Скопие за присъединяване към Съюза са застрашени.

"Силяновска подкопава бъдещите европейски перспективи на своята страна", каза той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес