Ръководените от НАТО сили в Косово (КФОР) са "готови да се намесят, ако стабилността е застрашена" от конфликта между Косово и Сърбия, се казва в изявление на КФОР.
"КФОР ще предприеме всички необходими мерки за поддържане на безопасна и сигурна среда в Косово по всяко време, в съответствие с мандата на ООН", се казва в изявлението. КФОР съобщи, че ситуацията в Северно Косово е "напрегната" и наблюдава отблизо как се развива, посочва БГНЕС.
Напрежението между двете страни се засили преди приемането на нов закон, който ще изисква от сърбите, които влизат в Косово, да носят временен документ за достъп (90 дни), вместо да използват само сръбска лична карта. Същото ще важи и за регистрационните табели на автомобилите. Всичко това е отговор на същите мерки, предприети вече от Сърбия
Сърбите се вдигнаха на бунт в знак на протест срещу новия закон, който в Сърбия действа в обратен ред - изисква от всички хора от Косово да носят сръбски лични карти при влизане в страната. В отговор на бунтовете Косово отложи влизането в сила на закона за септември, "при условие че бъдат премахнати всички барикади и бъде възстановена пълната свобода на движение", написа в Twitter министър-председателят на Косово Албин Курти.
Курти осъди насилието в северната част на страната и обвини Сърбия, че се опитва да дестабилизира съседката си. "Това е свързано с тенденция за дестабилизиране на Косово и застрашаване на мира и сигурността на нашите граждани и на нашата страна", уточни той.
Косово обяви независимостта си от Сърбия през 2008 г. след въоръжено въстание на косовските албанци и последвал кървав отпор от страна на сърбите. НАТО се намеси, докато конфликтът не стихна. Сърбия не е признала независимостта на Косово.
ОЩЕ: Русия наля масло в огъня между Косово и Сърбия