Над 100 деца на граждани от балкански страни остават в бежанските лагери в Сирия след падането на халифата на близкоизточната радикална групировка „Ислямска държава“, което е показателно за бавните темпове на репатрация. Това съобщава изданието Balkan Investigative Reporting Network (BIRN), цитирано от агенция "Фокус".
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
„Най-голямото предизвикателство, пред което са изправени практикуващите на първа линия при прякото общуване с завръщащите се, е тяхната липса на познания относно специфичните религиозни традиции, които те са възприели по време на престоя си в Сирия или в лагерите там“, казва Ирис Луараси, директор на консултантска компания, която чрез Центъра за сигурност и мир в Албания предлага обучение и подкрепа на местните органи, занимаващи се със завърналите се лица и проблемите на екстремизма.
Работата с техните роднини извън центъра също е важна, заяви Луараси пред BIRN, „с цел възстановяване на привързаността и насочване на членовете на семейството към това как те могат да подпомогнат процеса на реинтеграция на завърналите се в своите общности“.
За Албания центърът край Дуръс представлява първата малка стъпка в репатрирането на своите граждани, включително деца, родени под властта на „Ислямска държава“. Но тук, както и в други страни на Балканите, има значително политическо безпокойство, което води до забавяване в процедурите по връщането на граждани от лагерите в североизточна Сирия.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Темата продължава и в тези материали.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България