Правителството на Северна Македония започна процедура по вписването на българите в Конституцията на страната. Това стана, след като предложението за изменение и допълнение на основния закон беше прието на вчерашното заседание на кабинета на Димитър Ковачевски.
Следва изпращане на документа в парламента на страната, за да започне и там процедура за приемането му.
Това е едно от условията югозападната ни съседка да започне втората фаза на преговорите за присъединяване към Европейския съюз до края на тази година, както отбелязва изданието "Локално“, базирано в Скопие.
Северна Македония започна първата фаза на преговорите с ЕС през юли миналата година в Брюксел, но за да премине към втори етап и да започне да отваря глави, трябва да включи българите в Конституцията.
Опозицията в РСМ е против
Управляващата коалиция обаче няма необходимата подкрепа от опозицията ВМРО-ДПМНЕ, която твърди, че не е съгласна на "промени по българския диктат".
Предложението за конституционни изменения е изготвено въз основа на заключенията на парламента, приети на сесията от 16 юли 2022 г., които се позовават на заключенията на Съвета на ЕС, общата позиция и встъпителното изявление на ЕС на политическото заседание на Междуправителствената конференция за присъединяване на РСМ към Общността.
Какви точно са промените?
Промените се отнасят до включване на българите в преамбюла и членове 49 и 78 от Конституцията.
След "гражданите на Република Северна Македония, македонският народ, част от албанския народ, турския народ, влашкия народ, сръбския народ, ромския народ, босненския народ и др.“ трябва да се постави запетая и да се добави: "българския народ, хърватския народ, черногорския народ, словенския народ, еврейския народ и египетския народ“, гласят промените.
ОЩЕ: Радев си приписа заслугите за вписването на българите в Конституцията на Северна Македония