Турският президент Реджеп Тайип Ердоган късно във вторник отново предложи превръщането на "Света София" - безспорния християнски храм и произведение на византийското изкуство - в джамия.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
В обръщение по време на митинга в черноморския град Трабзон преди местните избори на 31 март, Ердоган каза: „След изборите ще си възвърнем „Света София“. Какво означава това? Ще трябва да премахнем статута ѝ на музей и ще го превърнем в джамия", съобщи турският вестник Sabah, цитиран от БГНЕС.
Припомняме, че Ердоган изрази това си намерение и по време на телевизионно интервю в неделя, което предизвика остра реакция на Гърция.
"Това е не само велик храм на християнския свят - най-големият в продължение на много векове - той принадлежи на човечеството. Той е признат от ЮНЕСКО като част от световното ни културно наследство", заяви министърът на външните работи на Гърция Йоргос Катругалос. "Затова всеки въпрос по статута ѝ е не просто оскърбление на чувствата на християните, а и е обида за международната общност и на международното право", се казва още в позицията на официална Атина.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Припомняме, че първоначално построена през VI век, църквата "Света София" е основен храм на гръцкото православие. Тя е превърната в джамия след османското завладяване на Истанбул (тогава Константинопол) през 1453 година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
„Света София“ стана музей след формирането на модерна светска Турция през 1923 година от Мустафа Кемал Ататюрк.
Междувременно Ердоган съобщи и за друго свое намерение, свързано с историческата реликва. Президентът се готви да наложи за храма да се използва турското наименование „Ая София“, а не оригиналното име „Хагия София“.