Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ципрас отива в Москва, за да убеди Путин да пусне "Турски поток" през Гърция, не през България

07 декември 2018, 08:30 часа • 25043 прочитания

Руският президент Владимир Путин ще се срещне и разговаря с гръцкия премиер Алексис Ципрас в Москва. В Кремъл разчитат, че тази среща ще сложи край на трудния период в отношенията между двете страни, свързан с дипломатически скандал, заяви съветникът на руския държавен глава Юрий Ушаков, предаде БГНЕС.

Това ще бъде първата среща на Путин и Ципрас през тази година. На 22 март в телефонен разговор гръцкият премиер поздрави стопанина на Кремъл с неговото преизбиране на поста президент. През миналата година те се срещнаха на 14 май 2017 г. по време на международния форум в Пекин. През май 2016 г. Путин беше на официално посещение в Гърция, а също така участва в празненства на Атон, свързани с 1000-годишнината на руското монашество в Света гора.

Дневен ред

На днешната среща се предвижда обсъждането на целия комплекс от двустранни търговски и икономически отношения, включително съвместните инфраструктурни проекти в газотранспортната сфера, а също така редица актуални международни и регионални проблеми. Очаква се основен акцент да е маршрутът на "Турски поток", като в Гърция има очакване Ципрас да убеди Путин маршрутът да е през гръцка територия, не през българска. С гръцкия премиер преди преговорите в Кремъл ще се срещне също така руският министър-председател Дмитрий Медведев.

Поглед от Атина

През септември Ципрас заяви, че между Атина и Москва се работи върху възстановяването на отношенията след кризата от лятото, която беше предизвикана от решението на Гърция да изгони двама руски дипломати и да забрани влизането на други двама, и съответните реципрочни ответни мерки на Русия. Гръцките медии свързват започналото затопляне с оставката на външния министър Никос Кодзиас, който провеждаше твърд курс спрямо Москва.

Преди визитата си в Русия, гръцкият премиер заяви в интервю за ТАСС, че Атина е направила стратегически избор да разшири руско-гръцките отношения и да укрепи близкото приятелство между двата народа. Ципрас отбеляза, че през цялото време, независимо от трудностите, е запазил с Путин "постоянни отношения на искрен и честен диалог".

Ципрас каза и, че Атина води диалог вътре в ЕС, за да продължи газопровода "Турски поток" от Турция на гръцка територия и след това в други страни, т.е. да го направи не само "Турски", но и "Европейски поток". Гръцкият премиер вярва, че ще има положителни резултати от този диалог.

Визита от особен характер

"Тази визита носи особен характер, защото е призвана да сложи край на неспокойния период на развитие на нашите двустранни отношения", каза Ушаков, напомняйки историята с екстрадирането на руски дипломати от Гърция и подчерта, че подобни инциденти в отношенията между Москва и Атина не са се наблюдавали отдавна. В Кремъл бяха особено недоволни от отмяната през тази година на редица тържествени мероприятия, посветени на 25-та годишнина от подписването на Договора за дружба и сътрудничество между двете страни и 190 години от установяването на дипломатически отношения.

"Слава Богу, че двете страни сега проявиха мъдрост и решиха в края на годината да проведат визитата на премиера Ципрас в Русия и така да приключи този нетипичен период в нашите отношения", резюмира съветникът на руския президент. Очаква се, че в Москва гръцкият премиер ще получи реплика на знамето на гръцкия пехотен полк, сформиран през 1777 година.

Перспективи за икономическо сътрудничество

В Кремъл оценяват руско-гръцките икономически отношения като "развиващи се нелошо". За 9 месеца на 2018 г. стокообменът е нараснал с 11,3% до 3,1 милиарда долара. Русия е увеличила износа на нефтопродукти с 43,9%, природен газ с 43,7%, петрол с 37,3%. Расте и туристическият поток. До края на годината Гърция ще бъде посетена от над 1 милион руснаци.

Сред темите на срещата Путин-Ципрас се очаква да бъде и сътрудничеството в енергетиката, включително с оглед интереса на Гърция от доставки на руски газ в Европа по южния маршрут.

Още една тема на предстоящите преговори може да стане обсъждането на откриването на фериботна линия Солун-Новоросийск. Ушаков разкри, че се обсъжда и доставката на модерни руски кораби „Комета 120М“ за гражданския флот на Гърция.

Отделно, Москва очаква и развитие във военната сфера, след като на 29 октомври беше постигната договореност Русия да продължи да поддържа руската военна техника, която е на въоръжение в гръцката армия. Става въпрос за ракетни комплекси С-300ПМУ-1 "Фаворит", "Оса-АКМ" и "Тор-М1".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес