Макар че администрацията на Обама продължава публично да твърди, че сирийският президент Башар Асад трябва да бъде лишен от своя пост, в кулоарите на Белия дом клонят към друга стратегия.
В съответствие с нея Асад ще запази своя пост за времето, необходимо на света да се обедини срещу глобалната заплаха в лицето на "Ислямска държава", пише The Washington Times.
Както твърдят аналитиците, новата позиция на САЩ е станала очевидна миналата седмица в ООН, когато САЩ гласуваха за мирно уреждане, в което името на Асад изобщо не фигурираше. Това бе възприето като капитулация на администрацията на Обама пред изискванията на Иран и Русия, които настояват да се разреши на сирийския президент да остане на власт в обозримо бъдеще, отбелязва изданието.
"Белият дом е преценил, че сътрудничеството със сирийския президент се явява по-малкото зло в сравнение с алтернативните варианти – като конфронтация с Русия заради Асад или нахлуване на тежките американски войски за наземна война срещу ИД", казва ръководителят на Центъра за близкоизточни изследвания в университета на Оклахома Джошуа Ландис, цитиран от изданието.
Въпросът, свързан с президента на Сирия, беше доста "хлъзгав" за американския президент Обама от 2012 година, когато Хилари Клинтън, държавен секретар в този момент, заяви, че "Асад трябва да си иде". Но позицията на американското правителство започна да се променя, когато Джон Кери зае поста държавен секретар в началото на 2013 г., и много силно се промени от момента, в който Русия започна военна операция в Сирия.
Джон Кери в последните седмици прояви гъвкавост, убеждавайки Русия и Иран да подкрепят плана за мирно уреждане, който се подкрепя от САЩ, Саудитска Арабия и Турция. Освен това Кери заяви, че САЩ и техните съюзници "не се стремят към т.нар. Смяна на режима в Сирия".
Администрацията на САЩ започва да осъзнава, че сегашният курс на въоръжение на сирийската опозиция косвено укрепва позициите на ИД и другите екстремисти в региона, в частност сирийската клетка на "Ал Кайда" "Джебхат ан-Нусра". Именно те сега са доста по-опасни за САЩ и техните съюзници в сравнение с режима за Асад, продължава Ландис.
Но как ще реагират ИД и другите джихадистки групировки на опитите за мирно уреждане от страна на международната общественост, все още не е ясно, пише изданието.