Министърът на енергетиката на Узбекистан отказа руското предложение за "газов съюз", включващ централноазиатската страна, като заяви, че Ташкент няма да се съгласи на политически условия, които биха застрашили националните интереси.
Още: 19 жертвите на алкохолно натравяне в Истанбул
Миналия месец Владимир Путин заяви, че обсъжда газов съюз с Казахстан и Узбекистан, за да подпомогне доставките между трите страни и за други купувачи, включително Китай. Това е част от промяната в стратегията на Москва след нахлуването ѝ в Украйна, което накара ЕС рязко да намали зависимостта си от руската енергия.
Но узбекският министър Джорабек Мирзамахмудов заяви, че Узбекистан все още не е получил предложението. "Дори и да бъде сключено газово споразумение с Русия, това не означава съюз", каза той в сряда, цитиран от "Ройтерс". Водят се преговори за доставка на руски газ по тръбопровод през Казахстан, но това ще бъде "технически договор", а не съюз, по думите на министъра.
"Ако внасяме газ от друга държава, ние си сътрудничим само въз основа на търговски договор. Никога няма да се съгласим на политически условия в замяна на газ. Накратко, ще получим предложения ни газов договор само ако се съгласим с него, в противен случай - не", каза той.
Още: Истанбулската адвокатска колегия е обвинена в "терористична пропаганда" в подкрепа на ПКК
Още: Иран отрича някога да е планирал да убие Тръмп
Хладнокръвието на Узбекистан към руското предложение отразява нарастващите трудности на Москва да наложи волята си над други бивши съветски републики в момент, когато Путин е в неизгодно положение във войната в Украйна, която сам започна през февруари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Арестуваха отстранения от власт президент на Южна Корея (ВИДЕО)
Още: Следователи в нов опит да арестуват президента на Южна Корея, стигна се до сблъсъци (ВИДЕО)
ОЩЕ: Бившите съветски републики видяха, че Москва е слаба - готови са да се възползват
Въпреки това Узбекистан остава частично зависим от чуждестранен газ. Страната изпитва недостиг на синьо гориво през последните няколко дни, тъй като потреблението е нараснало заради студа. Мирзамахмудов заяви, че студената вълна е принудила Ташкент да спре износа на 6 млн. куб. м газ дневно за Китай.
Общо страната произвежда около 52 млрд. куб. м природен газ годишно, като вносът е 4 млрд. куб. м, а износът - 2,7 млрд. куб. м, каза той.
Още: Страховит албанец от Скопие е ключова фигура в новия режим в Сирия (СНИМКИ)
Още: Associated Press: "Хамас" прие предложение за примирие в Газа и пускане на заложници