След опита за преврат от 15 юли м.г. Анкара назначи държавни надзорници в 942 компании, активите на голяма част от тях са прехвърлени във фонда за гарантиране на депозитите, предаде БГНЕС.
Още: Самолетната катастрофа в Казахстан: ВИДЕО показа последните мигове на пасажерите
Още: "Хамас" не дава списък с живите и мъртвите заложници, бави преговорите заради "нови условия"
Конфискуваните бизнеси са най-различни – от сектора на бижутерията, стъкларията, фармацията, горивата, производството на баклава и т.н., 8 от най-големите холдинги на Турция са сред засегнатите. До тази мярка се стигна след подозренията, че въпросните фирми финансират терористични групировки и най-вече организацията ФЕТО на Фетхуллах Гюлен, обвинена за опита за преврат от миналата година.
Общата сума на активите на дружествата е около 40,5 млрд.турски лири, общият капитал възлиза на 18,1 млрд., а оборотът надхвърля 21,5 млрд., а работещите в тях са близо 44 868 души. Тези данни изнесе вицепремиерът Нуретин Джаникли в отговор на писмения въпрос на депутата Атила Сертел от Републиканската народна партия. Заплатите на синдиците варират от 2 000 до 12 000 турски лири.
Според опозиционния депутат Сертел това е изключително тежък удар върху производството и дейността на тези предприятия, надзорниците ги водят към фалити и се държат зле с работещите и с акционерите. Вицепремиерът обаче твърди, че се правят задълбочени изследвания както на фирмите, така и на информациите за работата на синдиците.
Още: Ердоган заплаши кюрдските бойци: "Или ще сложат оръжия, или ще бъдат погребани в Сирия" (ВИДЕО)
Още: Самолетна катастрофа в Казахстан, има оцелели (ВИДЕО)