Турция и сирийската опозицията отхвърлиха на междусирийските преговори в Астана предложението на Дамаск за светски характер на Сирия. Това заяви на заключителната си пресконференция постоянният сирийски представител в ООН Башар ал-Джаафари, предаде РИА "Новости".
Още: Разруха и хуманитарна катастрофа: 2024 г. за Близкия изток през погледа на Мохамед Халаф (ВИДЕО)
Още: Разбилият се в Казахстан самолет е бил свален от руска ракета: Световни агенции
„Ние настоявахме Сирия да бъде светска държава, за това настояваше нашата делегация, но турската делегация и делегацията на въоръжената опозиция в Сирия отхвърлиха това предложение“, посочи дипломатът.
„Преговорите в Астана имаха определена цел: да се намерят пътища за регулиране, да си придвижим към мира, да се намерят механизми за установяване на примирие. Това не е пазар, ние обсъдихме този дневен ред и постигнахме определени резултати“, изтъкна сирийският дипломат на заключителната пресконференция.
Той призна, че е „било много болезнено“ да се седи на една и съща маса с опозицията, като отбеляза обаче, че Дамаск „е готов да отиде и по-далеч, за да бъде спрян терорът“.
Още: Сирия: привърженици на диктатора Асад се бунтуват
Още: Турция понижи лихвения си процент до 47,5%
Джаафари смята, че Турция играе негативна роля в сирийския конфликт, но не е поставял този въпрос в хода на преговорите.
Опозицията пък останала недоволно от заключителното комюнике за преговорите заради липсата в текста на военната роля на Иран.
Още: Арестуваха блогър, заснел мястото на падналия пътнически самолет в Казахстан (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Южнокорейската опозиция е внесла импийчмънт срещу действащия президент
„Иран оглавяваше редица военни атаки, които водят до принудително изселване на хиляди сирийци и до кръвопролитие. Комюникето узаконява тази роля“, коментира източник от опозицията.
Ръководителят на сирийската опозиционна делегация Мохамед Алуш отбеляза нарастващата роля на Русия за установяването на мир в Сирия и изрази надежда, че Москва и занапред ще играе позитивна роля в подкрепата на „реален справедлив политически процес“.