Талибаните твърдят, че държат „Ислямска държава“ под контрол в Афганистан

10 ноември 2021, 17:26 часа • 2674 | прочитания

Афганистанските талибани заявиха в сряда, че заплахата, която представлява групировката "Ислямска държава" в страната, е "повече или по-малко под контрол" въпреки неотдавнашните кървави нападения, при които загинаха десетки хора.

Още: Глоба за Meta в Турция след отказ да блокира акаунти на протестиращи

Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)

Говорителят Забихула Муджахид заяви на пресконференция, че ИД "не представлява голяма заплаха", като добави, че около 600 членове или симпатизанти са били арестувани, откакто талибаните поеха контрола над страната в средата на август, съобщи АФП.

Той заяви, че сред заловените има дори няколко жени, които ще бъдат разпитани от други жени.

"Те не са много в Афганистан, защото нямат подкрепата на народа", каза Муджахид, като добави, че талибаните продължават операциите срещу ислямистките си врагове.

Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души

Още: Теч на газопровод предизвика огнен ад (ВИДЕО)

Сунитска групировка като талибаните, групировката "Ислямска държава" е по-крайна и се застъпва за "глобален джихад", а не за национална борба.

Групата стана известна, когато през 2014 г. провъзгласи халифат в Сирия, вдъхновявайки редица свои разклонения на други места, включително "Хорасан" - исторически регион, обхващащ части от днешен Афганистан, Иран, Пакистан и Туркменистан.

Муджахид заяви, че за разлика от своя аналог в Близкия изток, ИД-Хорасан е съставена предимно от местни бойци и че присъствието ѝ в Афганистан не представлява заплаха за други държави.

Въпреки това групировката пое отговорност за поредица от кървави нападения след връщането на талибаните на власт.

Още: Нови заплахи: Разярен от Тръмп, Иран насочи ракети към военна база на САЩ

Още: Ето кога съдът на Южна Корея ще каже за импийчмънта на президента

При едно от последните, в началото на ноември, бойци на ИД нахлуха в Националната военна болница в Кабул, убиха най-малко 19 души и раниха над 50.

ИД-Х открито се насочва срещу шиитското малцинство - което смята за еретично - и по-специално към хазарите.

При нападенията на ИД по-рано тази година срещу две джамии, популярни сред хазарите, бяха убити над 120 души.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес