Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Спад в раждаемостта в Китай

09 февруари 2021, 13:02 часа • 1133 прочитания

Броят на регистрираните раждания в Китай през 2020 г. е спаднал с близо една трета от общия брой на ражданията, отчетени година по-рано, което е знак, че отпускането в строгата политика на семейно планиране на страната не успява да предизвика бейби бум, съобщи АФП.

След десетилетия на "политика за едно дете", Пекин промени правилата през 2016 г., за да позволи на семействата да имат две деца, тъй като нарастваха страховете от бързо застаряващото население на Китай и намаляващата работна сила, предаде БГНЕС.

Данните от Министерството на обществената сигурност показват, че са регистрирани 10,04 милиона раждания през 2020 г., което е с 15 процента по-малко от съобщените в началото на миналата година данни за 2019 г.

През същия месец официалното бюро за статистика отчете по-висока цифра от 14,65 милиона бебета, родени през 2019 г. - повече от 30 процента над последните данни за ражданията, съобщени тази седмица.

Данните сочат също, че броят на ражданията намалява четвърта поредна година.

Броят на регистрираните раждания обикновено е по-нисък от реалния брой на ражданията, обявяван по-късно в Китай, тъй като не всички родители регистрират децата си веднага. Според данните балансът между половете е 52,7% момчета и 47,3% момичета.

Един потребител на китайската платформа Weibo отбеляза, че числото на ражданията е "по-ниско от броя на хората, полагащи изпит за прием в колежа", като добави, че стареенето ще стане по-сериозно през следващите десетилетия.

Друг нарече ниския процент "най-голямата криза, пред която е изправена китайската нация".

Китай въведе политиката за едно дете в края на 70-те години в драматични усилия да забави бързия растеж на населението, преди да промени ограниченията през 2016 г.

Но промяната все още не е довела до бейби бум, като китайките, които вече имат право да раждат по две деца, често отлагат или избягват раждането, а младите двойки обвиняват за въздържането си нарастващите разходи и недостатъчната политическа подкрепа за семействата.

"Ако цялото общество гледа на раждането като на болка, тогава има проблем в това общество", предупреди друг потребител на Weibo.

Демографските експерти са изчислили, че може да отнеме 15 години, докато политиката за две деца има осезаем ефект върху броя на населението. Междувременно се очаква китайските пенсионери да наброят 300 милиона до 2025 година.

Китайски медии през декември цитираха министъра на гражданските въпроси, който каза, че коефициентът на плодовитост в страната се е "снижил опасно".

Каква е ситуацията с раждаемостта в България ВИЖТЕ ТУК

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес