Миналата седмица нефтеният танкер „ Samah“ под ирански флаг влезе в Средиземно море през Суецкия канал. След няколко мили близо 300-метровият кораб спрял да докладва за своето местоположение и дестинация. Доказателствата сочат, че корабът е плавал до Сирия, придружен от два бойни кораба на руския флот. Това съобщи изданието USNI News, цитирано от БГНЕС.
Ролята на Русия за защита на пратката може да промени динамиката в Източното Средиземноморие. В миналото иранските танкери, плаващи за Сирия, бяха прихващани от кралския флот на Великобритания. Ескортът на руския флот може да се разглежда като предпазна стъпка, повишаваща политическите и военните рискове от всякаква намеса на британския боен флот или други.
През юли миналата година ирански танкер, предназначен за Сирия, "Adrian Darya-1", беше заловен от британски морски пехотинци край Гибралтар. Британците обвиниха Иран, че снабдява Сирия с нефт в нарушение на санкциите на Европейския съюз. Иран бързо залови танкер с британски флаг като ответно дествие. В крайна сметка през септември „Adrian Darya-1“ беше освободен от местния съд с уверението, че няма да доставя петрола си в Сирия - но дни по-късно той претовари петрола в сирийски води.
„Samah“ е поел по по-краткия маршрут през Суецкия канал, избягвайки Гибралтарския проток. Според данни, предоставени от MarineTraffic.com, след излизане от Суецкия канал танкерът изчезва от автоматизираното проследяване на системата за идентификация. AIS е система, използвана за предупреждение на корабите за присъствието един на друг и се изисква да се използва от кораби с такъв размер. Други кораби в близост останаха видими на AIS, което предполага, че „Samah“ умишлено е минал „на тъмно“.
В същото време руският кораб за транспортиране на петрол „Академик Пашин“ се насочил на юг от сирийското крайбрежие към Суец. Двата кораба вероятно са се срещнали на 14 октомври, тъй като на следващия ден са били забелязани заедно от преминаващ търговски спътник, насочвайки се на север към Сирия.
Придружавал ги е боен кораб, за който се смята, че е бил разрушителят „Вицеадмирал Кулаков“.
Снимка: Архив