Политическото регулиране в Сирия и други близкоизточни страни, както и бързото връщане към нормалния живот, ще помогне за облекчаване на миграционната криза в Европа. Това заяви руският президент Владимир Путин след срещата си с унгарския премиер Виктор Орбан.
Още: Говорил за Константинопол пред Тръмп: Турски националисти скочиха срещу духовник
Още: “Топката е в Армения“: Азербайджан за мирното споразумение
Руският държавен глава също така каза, че Москва и Будапеща са единни в мнението си, че проблемите на Сирия трябва да се решат по политически път. „Имаме общ подход, който се заключава в това, че е необходимо обединение на усилията в борбата с международния тероризъм“, посочи той.
Путин също така посочи, че по време на разговора си с Орбан подробно му е разказал за руската оценка за случващото се в Украйна и Близкия изток, предаде БГНЕС.
По време на съвместните си разговори двамата лидери също така са се договорили да засилят съвместното сътрудничество между двете си страни в областта на ядрената енергетика и в частност по проекта за АЕЦ „Пакш“. По думите на Путин Москва придава голямо значение на руското участие в проекта за електроцентралата, чиято стойност се изчислява на 12 млрд. евро.
Още: Зелена светлина за летящите таксита (ВИДЕО)
Още: Турция разследва призиви на опозицията за бойкот на бизнеса
По отношение на руския газ към Унгария Путин посочи, че той може да бъде доставян по различни маршрути, включително и през Украйна, но само ако това бъде политически целесъобразно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Турция разполага ПВО в Сирия заради Израел, подкрепяната от САЩ коалиция отстъпва
Още: Глоба за Meta в Турция след отказ да блокира акаунти на протестиращи
Според държавния глава руският газ може да идва през „Северен поток-2“ или „Турски поток“. „Възможни са и други варианти, ние не си поставяме никакви цели от политически характер по отношение на транзита през Украйна“, заяви той.
По отношение на доставките на газа Путин посочи още, че Русия е готова да си сътрудничи в Европа, но само ако получи гаранции. „Ние изцяло деполитизираме този въпрос, той е с чисто икономически характер, икономическата целесъобразност е преди всичко. Не изключваме никакви маршрути“, допълни той.
Говорейки за хуманитарно сътрудничество с Москва и Будапеща държавният глава също посочи, че в Унгария все повече нараства интереса към изучаване на руски език и благодари на властите за съдействието в този процес.
Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)
Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души