Китай обвини лидерите на страните от Г7 в "политическа манипулация", след като лидерите на водещите индустриализирани страни в света призоваха Пекин да зачита правата на човека след срещата на върха на Г7 в Англия, предаде Би Би Си.
В изявлението на лидерите на Г7 се споменава нарушението от страна на Пекин на правата на уйгурите и жестоките мерки срещу инакомислието в Хонконг.
"Спрете да клеветите Китай, спрете да се намесвате във вътрешните работи на Китай и да накърнявате интересите на Китай", заяви в понеделник служител на китайското посолство във Великобритания.
Обвиненията срещу китайското правителство в посолството бяха наречени неоснователни.
Групата на Г7 включва САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Япония, Канада и Италия.
Ръководителите на централните органи на Европейския съюз също участват в нейните срещи на върха. В изявление след тридневната среща на върха лидерите на страните обещаха да предприемат действия за предотвратяване на по-нататъшни епидемии.
Експертите са единодушни, че около милион уйгури и други мюсюлмани са били задържани по време на борбата срещу несъгласието в северозападната част на Синцзян Уйгурски автономен район на Китай, започнала през 2017 г.
Стотици хиляди се озоваха зад решетките. Редица източници свидетелстват за физическо и психологическо изтезание в центровете, където са държани.
Китай отрича подобни обвинения.
Лидерите на Г7 също призоваха китайските власти да зачитат правата и свободите на опозицията в Хонконг. Миналата година Пекин прие закон за националната сигурност. Съгласно този закон сепаратизмът, подривната дейност и тайното споразумение с представители на чужди сили се криминализират и наказват с лишаване от свобода.
Законът позволява на властите да предприемат сурови мерки срещу опозиционери и протестиращи.
Лидерите на Г7 смятат, че Хонконг трябва да запази висока степен на автономия.
Тайван, който Китай смята за своя отцепена провинция, също беше споменат в изявлението, като същевременно Пекин увеличи военното си присъствие в района на острова. Г7 подчерта значението на мира и стабилността в региона.
Американският президент Джо Байдън заяви, че е доволен от формулировката на изявлението на Г7, но китайското посолство е възмутено от него. Според представителите на Пекин изявлението е изкривило фактите и то само по себе си показва "зловещите намерения на няколко държави, включително САЩ".