Гърция ще загуби, ако продължи да предприема стъпки за засилване на напрежението в Средиземно море. Това заяви говорителят на турското външно министерство Хами Аксой, предаде БГНЕС.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Вече има медийни публикации, че Гърция концентрира военните си на остров Кастелоризо, който има статут на демилитаризиран остров съгласно Парижките мирни договори от 1947 година. Ако тази новина е вярна, това е нов показател за истинските намерения на Гърция в Източното Средиземноморие, се казва в комюникето на Турция. Ние отхвърляме незаконните промени, които те се опитват да направят в статута на острова. Ако Гърция продължи да предприема стъпки за увеличаване на напрежението в региона, тя ще стане самата губеща, коментира Аксой.
Гръцкото правителство очаква турският президент Реджеп Тайип Ердоган да изтегли турския флот от Средиземно море, за да започне диалог по единствения спорен въпрос между двете страни за разграничаването на изключителни икономически зони, съобщи ТАСС, позовавайки се на източници от гръцкото правителство, цитирани от информационния портал Newsbomb.gr.
Според тях гръцкото правителство очаква от режима на Ердоган значителни стъпки, които ще помогнат за намаляване на напрежението в Източното Средиземноморие, вместо множество противоречиви твърдения, включително заплахи от използването на военна сила. Гръцката страна иска тонът на изявленията да се смекчи, турският флот да напусне Средиземноморието и да се започне диалог по единствения въпрос за границите на изключителните икономически зони (ИИЗ), казаха източниците.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
В същото време източници от военното ведомство в Атина отбелязват, че страната е готова за всякакви изненади, добавяйки, че деескалацията на ситуацията трябва да бъде извършена от този, който е причинил напрежението. В отговор на новите заплахи за война от турския президент, Атина заяви: "Деескалация или санкции срещу Турция от ЕС". Както бе отбелязано в правителствените кръгове, в своята политика Атина не изхожда от изявленията на Ердоган, защото те са противоречиви. От една страна призовава за диалог, от друга, прави провокативни изявления. Въпреки това искат да видят в следващите дни дали Турция би могла да намали напрежението в Средиземно море. В противен случай санкциите срещу Турция ще бъдат обсъдени и одобрени на срещата на върха на ЕС през септември, посочва порталът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
В неделя турският президент направи изявление относно некомпетентността на лидерите на Гърция и Франция на фона на напрежението в Средиземно море и ги нарече "врагове".
В събота гръцкото външно министерство излезе с изявление, че Гърция ще упражнява своите суверенни права в Източното Средиземноморие, въпреки безпрецедентните заплахи за война от страна на Турция. По този начин външното министерство отговори на турската заплаха да използва военна сила срещу Гърция, ако тя разшири териториалните си води от 6 на 12 морски мили, която беше отправена от вицепрезидента на Турция Фуат Октай.
Анкара не е подписала Конвенцията на ООН по морско право, според която страните могат да разширят териториалните си води до 12 морски мили. През 1995 г., по време на ратифицирането на тази конвенция от гръцкия парламент, Анкара заяви, че ако Гърция разшири териториалните си води, това ще се счита за нарушение на националния суверенитет на Турция и следователно ще стане формална причина за обявяване на война.
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка