Нови данни на Турския статистически институт (TurkStat) показват, че средният размер на членовете на едно семейство е намалял от 3,6 души през 2014 г. до 3,4 души за миналата година, информира в. „Сабах“. Данните, публикувани вчера, преди Националната седмица на семейството през следващата седмица, добавят допълнително притеснение към загрижеността за свиването на младежкото население. Статистиката също така показва, че тенденцията за по-големи семейства все още преобладава главно в източните градове, в сравнение с тези в западната част на Турция. Провинцията с най-големите домакинства е Ширнак със средно 6,4 души през 2018 г., следвана от Шанлурфа с 5,6, Хакяри и Батман с 5,5 души. Провинциите с най-нисък размер на семействата са Чанаккале, Ескишехир и Балъкесир с 2,7 члена, предаде БГНЕС.
Тъй като Турция се стреми да насърчава брака и ограничава степента на разводите, статистиката показва, че еднофамилните домакинства или домакинства със семейства, състоящи се от бездетни двойки, двойка само с едно дете или самотни родители с най-малко едно дете намалява до 65,3% през 2018 г. от 67,4% през 2014 г. Едночленните семейства се са се увеличили до 16,1% за същия период. Големите семейства също са се свили от 16,7% на 15,8%.
Провинцията, която има най-висок дял от едночленни домакинства е Тунджели в Източна Турция с 25,6% през 2018 г. Провинцията с най-нисък дял от едночленни домакинства е Диарбекир с 9%. Делът на семействата, които съставляват самотни родители с най-малко едно дете, е 8,9% в Турция през 2018 г. Според данните 1,9% от тези семейства са от самотни бащи с поне едно дете, 7% са от самотни майки.
Броят на членовете в едно семейство може да намалява, но поне съществуващите такива са по-щастливи. Статистиката показва, че процентът на хората, които са заявили, че техните семейства са щастливи, е 74,2% през 2018 година.
Статистиката разкрива също как живеят семействата в Турция. Раздел, посветен на използването на информационни и комуникационни технологии, показва, че използването на интернет е нараснало между 2004 г. и 2018 г., от 7% на 83,8%, а домакинствата със смарт телевизори вече съставляват 32,1% от националната телевизионна аудитория. Що се отнася до доходите и условията на живот, повече от 20% от лицата са под прага на бедността с приходи, покриващи основните нужди като месечни сметки и храна. Докато разходите за жилища и наеми са с най-висок дял в общите потребителски разходи на домакинствата с темп от 24,7%, разходите за храна и безалкохолни напитки са на второ място с 19,7%, а разходите за транспорт са на трето място с 18,7%.