Икономическите неволи на Афганистан могат да подхранят нова бежанска криза, която ще засегне съседните страни, Турция и Европа, заяви Международният валутен фонд, съобщи Би Би Си.
Икономиката на Афганистан ще се свие с до 30% тази година - което може да тласне милиони към бедност и да причини хуманитарна криза, предупреди фондът.
Със замразените чуждестранни активи и спирането на повечето нехуманитарни помощи, притоците на парични средства в Афганистан почти пресъхнаха.
В своите икономически перспективи за региона фондът казва: „Големият приток на бежанци може да натовари публичните ресурси в приемащите бежанци страни, да подхрани натиска на пазара на труда и да доведе до социално напрежение, подчертавайки необходимостта от помощ от международната общност."
Според изчисления на МВФ при още един милион бежанци, приемането им ще струва на Таджикистан 100 милиона долара, на Иран 300 милиона долара, на Пакистан 500 милиона долара. Миналия месец Таджикистан заяви, че не може да си позволи да приеме голям брой бежанци, освен ако не получи международна финансова помощ, докато други държави от Централна Азия директно заявиха, че нямат планове да приемат бежанци.
Афганистан получаваше огромни суми чуждестранна помощ. Правителството на Обединеното кралство изчислява, че страните от ОИСР са дарили 65 милиарда долара на страната от 2001 до 2019 г. - голяма част от тези средства преминават в близките Иран, Пакистан, Туркменистан и Узбекистан чрез търговия.
МВФ също така предупреди, че има опасения, че средствата, постъпващи в Афганистан, могат да бъдат използвани за финансиране на тероризма и пране на пари.
Миналата седмица членовете на групата на големите икономики на Г-20 обещаха да вложат милиарди долари в афганистанската икономика, за да предотвратят икономическа катастрофа.