Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може ли иранци да са убили лидера на "Хамас" Исмаил Хания? (СНИМКИ)

01 август 2024, 19:30 часа • 5131 прочитания

Не е изненадващо, че Израел е стигнал до Исмаил Хания - главния политически лидер на "Хамас", който беше убит при въздушен удар в Техеран. И преди е имало опити да бъде убит, а след шокиращите жестокости на атаките на "Хамас" на 7 октомври 2023 г. израелците ясно заявиха, че ръководството на групировката е „ходещ мъртвец“.

Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)

Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище

Оттогава насам в ход е прокси война на Иран с Израел, включваща мрежата от прокси сили на Техеран - „Хизбула“ в Ливан, „Хамас“ и „Ислямски джихад“ в Газа, хутите в Йемен и по-малки милиции, действащи в Ирак и Сирия. Докато опустошителната война в Газа бушува и краят ѝ не се вижда, Израел започна да издирва един по един висши командири на "Хамас", "Хизбула" и Ислямската революционна гвардия на Иран.

Безпрецедентната директна атака на Иран срещу Израел на 13 април, при която съюзниците на Израел се втурнаха да подсилват въздушната отбрана на страната срещу повече от 300 безпилотни самолета, крилати и балистични ракети, беше в отговор на убийството на командир на Революционната гвардия в Сирия. Нападението имаше за цел да възстанови възпиращата сила на Иран. Ако Израел наистина е поел риска да извърши убийството на най-разпознаваемия лидер на „Хамас“ в сърцето на иранската столица, подобни мерки явно са се провалили.

Още: Трето ключово убийство: Ликвидиран е командирът на военното крило на "Хамас", хвали се Израел (ВИДЕО)

Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)

Още: Ново силно земетресение удари Вануату

Смъртта на Хания и преговорите за примирие в Газа

Смъртта на Хания няма да има почти никакво практическо въздействие върху ситуацията в Ивицата Газа, пише геополитическото издание Foreign Policy.

Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи

Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив

Снимка: Getty Images

Според слуховете лидерът е живеел основно в катарската столица Доха, където е водил разточителен начин на живот, докато е действал като международното лице на "Хамас". Убийството му обаче почти сигурно ще забави настоящия кръг от преговори за прекратяване на огъня, като още повече ще подкопае силно разбитите надежди за споразумение за освобождаване на заложници и прекратяване на военните действия чрез преговори. Подобен резултат може да не е нежелан за израелския министър-председател Бенямин Нетаняху и неговите партньори, чиято крехка коалиция отдавна изглежда на ръба на разпада.

Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия

Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия

Още: NYT: Върховният лидер на Иран е наредил директен удар по Израел

Убийство в Техеран - важните въпроси

Убийството е значимо не заради това кой е Хания сам по себе си - винаги ще има други, които да го заместят, - а заради мястото и времето на извършването му. Първоначалните съобщения, приписвани на "Хамас" и публикувани в иранските държавни медии, гласяха, че Израел е нанесъл въздушен удар по дома на Хания в Техеран преди зазоряване. Това би било възмутително в нормален ден, камо ли часове след встъпването в длъжност на новия ирански президент Масуд Пезешкиан, когато столицата е пълна с висши ирански служители, чуждестранни високопоставени лица, командири на Революционната гвардия и редица издирвани терористи.

Къде е ПВО?

Известно е, че Иран разполага с усъвършенствана руска противовъздушна отбрана С-300, разработена в отговор на дългогодишните заплахи на САЩ и Израел за тайната му ядрена програма. Невероятно е, че въздушен удар, произхождащ извън границите на Иран, би могъл да се осъществи незабелязано в деня на встъпването в длъжност на президента.

Още: Убийството на Хания - оглушителен шамар за Иран и още една крачка към Третата световна война

Иранци са участвали в удара заради ненавист към режима?

В резултат на това както времето, така и мястото на убийството на Хания биха били дълбоко смущаващи за Иран. Освен че изпраща послание, че никой в страната не е в безопасност, убийството на лидера на "Хамас" в охраняван апартамент в центъра на Техеран посочва на иранския режим нещо по-тревожно - почти сигурно е, че то е било подпомогнато от иранци вътре в Иран, смятат от Foreign Policy.

Един от непризнатите аспекти на международната реакция на ужасите от 7 октомври и последвалото нападение на Израел в Газа е нарастването на подкрепата за Израел от страна на иранските граждани. Изненадващ брой обикновени иранци в страната и в значителната диаспора в чужбина заеха произраелски позиции както в социалните мрежи, така и по време на демонстрации в западните страни. Толкова много иранци се радваха на израелското отмъщение за иранската атака от 13 април, че режимът беше принуден да издаде предупреждение - заплаха да арестува всеки, който бъде хванат да защитава Израел или да критикува Революционната гвардия онлайн.

Снимка: Getty Images

Днес много хора в Иран все още се борят с жестоките последици от безпрецедентното движение „Жена, живот, свобода“ през 2022 г., при което стотици хиляди протестиращи излязоха по улиците на цялата страна, за да призоват за равенство между половете, свобода и падане на режима. Демонстрациите тогава бяха предизвикани от смъртта на кюрдката Махса Амини, за която се твърди, че е била брутално пребита от т.нар. нравствена полиция, изпаднала е в кома и след това е починала.

На 30 юли певецът Шервин Хаджипур, който написа добилата популярност песен „Бараи“, превърнала се в химн на протестите и спечелила награда „Грами“, беше призован в затвора, за да започне да излежава близо четиригодишна присъда за „пропаганда срещу установения ред“ и подстрекателство.

Още: В Иран издигнаха червеното знаме на отмъщението след убийството на Хания (ВИДЕО)

Много иранци, станали свидетели на сцените в Южен Израел на 7 октомври, включително кадрите, на които бойци на "Хамас" убиват невъоръжени цивилни, нападат жени и вземат заложници в Газа, виждат отпечатъците на иранския режим, който е основният поддръжник на "Хамас". Още през миналата година иранските власти активно стреляха по протестиращи по улиците, масово нападаха протестиращи жени в затвора и осъдиха хиляди хора на дълъг затвор или дори на смърт. Подкрепата за Израел в Иран нараства не поради дълбока любов към еврейската държава, а поради отвращението на обществото от собственото му правителство.

Както свидетелства убийството на Хания, бруталният авторитаризъм на Иран вече представлява заплаха за собствената му вътрешна сигурност.

Начинът, по който беше смазано движението „Жена, живот, свобода“, подхранва ново поколение иранци, които могат да бъдат изкушени от парични стимули или обещания за пребиваване зад граница, за да сътрудничат в заговори срещу собственото си правителство, вдъхновени от чужбина. Ответният удар на Израел от 19 април по военен обект в провинция Исфахан вероятно е бил нанесен от дронове, изстреляни от вътрешността на Иран, пише Foreign Policy.

Възможно е въздушният снаряд, който е поразил апартамента на Хания, да е имал подобен местен произход, тъй като такива дронове е по-лесно да бъдат изстреляни незабелязано от вътрешността на страната, отколкото отвъд границите на Иран.

Още: Лидерът на "Хамас" е убит с изстреляна от чужбина ракета: Близко до "Хизбула" издание

Случаите, при които иранци убиват иранци

Въпреки нарастващия брой туристи, бизнесмени и други чуждестранни посетители, заловени в Иран и представени пред революционните съдилища като „шпиони“, в действителност много от заговорите за убийства, приписвани на Израел, са извършени от местни ирански вербовчици. Сред тях е убийството през 2020 г. на сенчестия ръководител на иранската ядрена програма Мохсен Фахризадех с програмирана от изкуствен интелект дистанционно управлявана картечница. В това число влизат още целенасочените убийства на най-малко шестима ядрени учени и смъртта на 7 служители, работещи по иранските програми за ракети и дронове. Взривовете в ядреното съоръжение в Натанз, кражбата на ядрени документи от склад в Техеран, както и отвличането и разпитите на множество служители на Революционната гвардия в Иран се приписват на местни мрежи, действащи от името на израелската разузнавателна агенция Мосад.

Снимка: Getty Images

Убийството на Хания изпраща смразяващо послание на хората от иранския режим не само за уменията и проникването на израелските разузнавателни способности, но и за степента, до която много от техните собствени сънародници са готови да рискуват затвор, мъчения и дори екзекуция, за да помогнат на враговете на страната си. Неотдавнашният опит за съживяване на отмиращото реформаторско крило в Иран чрез новоизбрания президент Пезешкиан може да е отчасти признание от страна на иранския върховен лидер аятолах Али Хаменей, че бруталните репресии от последните години са били контрапродуктивни за националната сигурност.

Въпреки това, докато Ислямската република продължава да бъде дълбоко лишена от народна легитимност, Израел вероятно ще продължи смело да използва широкото недоволство сред иранския народ за собствените си цели.

Още: Аятолах Хаменей обеща сурово отмъщение за Израел след убийството на лидера на "Хамас"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес