В последно време българските ученици са изправени пред любопитно бъдеще в образователния си път. Управляващи, синдикати, НПО-та и обикновени родители са се хванали за гушите заради идеята изучаването на религия да влезе в официалната образователна програма. След проучване, проведено през месец март, стана ясно, че 60% от анкетираните подкрепят изучаването на религия в училище. Проучването бе направено от "Тренд" по поръчка на "24 часа" и бе реализирано в периода между 10 и 16 март 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1020 пълнолетни лица.
Според Янка Такева 68% от синдикалните членове одобряват въвеждането на дисциплина "Добродетели и религии", като това нейно изказване беше направено по време на Националната конференция "35 години Синдикат на българските учители". Дали това наистина е така и колко учители изобщо са били допитвани е въпрос, който няма как да получи конкретен отговор.
Още: Ходете вие да почивате за 40 лева нощувка на морето
Другата скандална тема, която набира скорост в социалните мрежи, е относно 15-те дни за отсъствия по уважителни причини (извън медицинските), които бяха одобрени и въведени през 2024 г. Сега се обсъжда намаляването им. Ами оценка за дисциплина? Трябва ли да има или не е необходима? И може ли подобна оценка да повлияе на последващото обучение на учниците?
"Исторически парк" за всяко дете
И понеже на учениците не им стига "възрастните" да се упражняват върху тях, за капак под егидата на МОН се провеждат екскурзии до "Исторически парк" на г-н Ивелин Михайлов - атракционът, който е много повече парк, отколкото исторически. Оказва се, че Синдикатът на българските учители, чийто председател е Янка Такева, си партнира с "Исторически парк" и всеки учител може да посещава атракциона безплатно. Още по-симпатичното е, че членове на СБУ и техните семейства са настанявани на преференциални цени в легловата база на Исторически парк, пише "Свободна Европа".
Още: Възраждане на езичеството: Все повече хора са с нетрадиционни вярвания
С две думи - всеки се обучава на гърба на българските ученици, а след време цялото общество бере плодовете на тези упражнения. Ако плодовете са свежи, заслугата е на образователната система, ако са гнили - проблемът е в обществото. Това е положението.
Още: Молитвен час в Овалния кабинет: Тръмп създаде Служба по въпросите на вярата (СНИМКА)