Ще насърчат ли Путин: Пентагонът обмисля изтегляне на 10 000 войници от Източна Европа

08 април 2025, 18:50 часа • 1649 | прочитания

Американското министерство на отбраната разглежда предложение за изтегляне на до 10 000 войници от Източна Европа, съобщиха шестима американски и европейски официални лица, запознати с вътрешните дискусии, цитирани от NBC news. Разглежданите единици са част от двадесетхилядния военен персонал, който администрацията на Байдън разположи през 2022 г., за да укрепи отбраната на страните, граничещи с Украйна, след руската инвазия. Най-големият фокус на обсъжданията са разположените в Полша и Румъния сили - ключови държави на източния фланг на НАТО. Бройката все още се обсъжда, но предложението може да стигне до премахване на половината от силите, изпратени от Байдън. Още: САЩ изтеглят военните си от ключовия център в Полша, който подпомагаше Украйна

В Европа назрява притеснение

Вътрешните дискусии за намаляване на американските войски в Румъния и Полша идват в момент, когато президентът Доналд Тръмп се опитва да убеди Путин да се съгласи на прекратяване на огъня. Потенциалният ход обаче предизвиква сериозни опасения сред европейските съюзници, които се боят, че това ще бъде изтълкувано от Москва като отслабване на западното възпиране спрямо нейните намерения.

Идеята съвпада с новите опити на президента Доналд Тръмп за постигане на примирие с Владимир Путин и с пренасочването на стратегическото внимание на САЩ към Индо-тихоокеанския регион и конкуренцията с Китай. Според администрацията на Тръмп, европейските съюзници трябва да поемат по-голяма отговорност за собствената си отбрана. Още: Сближаване с Москва? Пентагонът нареди пауза на кибероперациите срещу Русия

Според официални лица от ЕС, евентуалното намаляване на присъствието ще се тълкува от Кремъл като сигнал за отслабване на ангажимента на САЩ към НАТО, което може да насърчи руска намеса в Европа. Анализатори предупреждават, че подобен ход ще създаде вакуум, който партньорите трудно ще запълнят сами.

"Руснаците ще възприемат това като знак за слабост и ще станат по-дръзки", каза Сет Джоунс от Центъра за стратегически и международни изследвания.

"Оттеглянето може да е опасно"

"Суровата стратегическа реалност не позволява САЩ да останат съсредоточени главно върху сигурността на Европа", заяви министърът на отбраната Пийт Хегсет през февруари в Брюксел.

Но в Сената се чуват и критики. Републиканецът Роджър Уикър, председател на комисията по въоръжените сили, обвини неназовани служители в Пентагона, че "действат зад гърба на министъра на отбраната" и подготвят "опасно оттегляне от Европа". „Има някои, които вярват, че сега е моментът да намалим драстично военния си отпечатък в Европа“, каза Уикър, без да предоставя подробности. Още: Съкращенията стигнаха до армията: Мъск ще рови за злоупотреби и в Пентагона

Елбридж Колби, когото се очаква скоро Сенатът да утвърди за висш политически съветник на Пентагона и служител номер 3, призова за по-голям фокус върху Китай. Колби се противопостави на отделянето на повече ресурси за Украйна и призова за намаляване на броя на войските в Европа в полза на фокусирането върху заплахата от Китай.

Решението се обсъжда на фона на несъгласие между САЩ и Украйна по въпросите на бъдещото сътрудничество. Тръмп вече веднъж замрази военната и разузнавателна подкрепа за Киев след сблъсъка със Зеленски и настоява за отстъпки от страна на Украйна преди да одобри нови доставки. 

Китай ли е новият приоритет?

Според NBC News, Тръмп не е поел ангажимент за бъдеща военна помощ към Киев, а приближаващите се бюджетни ограничения засилват натиска за съкращения на външните ангажименти. Изтеглянето на сили би освободило ресурси за приоритетните програми на армията и нови инвестиции в оръжия и технологии, насочени срещу Китай. Още: Подготовка за ядрена война: Китай гради подземен комплекс, 10 пъти по-голям от Пентагона? (СНИМКИ)

Докато Западът обсъжда съкращения, Русия активно реорганизира и модернизира армията си, сочи анализ на датското разузнаване от февруари. Ако войната в Украйна бъде прекратена или замразена в примирие, Москва може да бъде в състояние да започне нова голяма офанзива в Европа до пет години, ако НАТО не засили отбраната си.

Бившият командващ на американската армия в Европа генерал Бен Ходжис също изрази притеснение от евентуалното изтегляне. "Ще останем с много по-малък възпиращ капацитет", заяви той. "Европейците напредват, но тази празнина трудно ще се запълни." 

Приблизително 80 000 американски войници са разположени в Европа. След като Русия започна войната, законодателите от двете страни подкрепиха силно военно присъствие на САЩ по източния фланг на НАТО, виждайки го като важен сигнал към Путин, че Съединените щати остават ангажирани със защитата на тези гранични държави. Още: Тръмп заяви за напредък в контактите с Путин и Си Дзинпин

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес