Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Когато евреин е обидна дума

15 януари 2015, 09:18 часа • 35093 прочитания

Евреите във Франция живеят в страх, и то от много години насам. А терористичните нападения в Париж засилиха още повече тревогите им. Да остана или да се махам - тази е сега дилемата на френските евреи.

Синагогата на "Рю Паве" в парижкия квартал Маре, в който живее голяма еврейска общност, се пръскаше по шевовете в понеделник. Френският вътрешен министър Бернар Казньов беше дошъл в синагогата, за да увери евреите, че френското правителство ги подкрепя безрезервно. Преди това той беше обявил, че всичките 717 еврейски синагоги и училища във Франция ще бъдат охранявани. За целта са мобилизирани общо 4 700 полицаи и военнослужещи.

"Намираме се в състояние на война"

Във Франция броят на нападенията срещу евреи расте с всяка изминала година, сочат данните на организацията "Европейски еврейски конгрес". От началото на новото хилядолетие броят им се е увеличил седем пъти. "Ние, евреите, си знаем, че сме по-специална цел. Властите не могат да направят нищо, защото в повечето случаи атентаторите действат поединично. Затова е толкова трудно да бъдем опазени", казва Давид Букобза, един от евреите, присъствали на срещата с френския вътрешен министър. На сходно мнение е и най-висшият представител на еврейската общност във Франция - председателят на "Съвета на еврейските институции във Франция" Роже Цукерман: "Намираме се в състояние на война. Мишена сме за терористите само защото сме евреи".

Още през декември миналата година Цукерман предупреди за опасността от ескалация, след като в парижкото предградие Кретьой еврейско семейство беше нападнато и ограбено от трима френски младежи. След този инцидент председателят на еврейската общност заяви, че във френските училища думата евреин се използва междувременно като ругатня. В огромната си част петте милиона мюсюлмани във Франция са мирни граждани на републиката, но има и изключения, поясни още Цукерман. И действително: френски социолози твърдят, че в страната има военизирано течение на исляма, което е особено популярно сред младежите с миграционни корени. Нищо чудно тогава, че голяма част от радикализираните млади европейци, които заминават за Сирия, за да се сражават на страната на "Ислямска държава", идват от Франция - факт, който кара мнозина да обвиняват френските служби в бездействие. "САЩ и Израел са предупредили френските служби за терористите, но никой не се е заел с тяхното следене. Правителството трябва да предприеме мерки, които да дадат повече сигурност на евреите във Франция", казва Джонатан Бибас, когото срещаме пред синагогата в парижкия квартал Маре.

Във Франция живят около половин милион еври. Седем хиляди от тях са напуснали страната само през миналата година, а през 2015-а се очаква още 10 хиляди да заминат завинаги за Израел. Няма точни данни за евреите, които се преместват да живеят в САЩ и Канада. Експертите посочват, че не всички от тях напускат Франция заради прояви на антисемитизъм - икономическата криза също оказва влияние.

След траурния марш в неделя, израелският премиер Бенямин Нетаняху посети Голямата синагога в Париж, откъдето призова всички френски евреи да се завърнат в Израел. Нетаняху отправи същото послание и при посещението си в еврейския магазин, в който се разигра заложническата драма с четирима убити.

"Без евреите си Франция няма да е същата"

Главният равин на Франция Хаим Корсия не одобрява изказването на Нетаняху: "Ние сме участвали в изграждането на тази страна и ще продължим да я изграждаме. Ние мислим на френски и мечтаем на френски", заяви Корсия, а по-късно уточни, че възприема думите на израелския премиер като израз на болка. "Сега имаме нужда от думи, които да ни вдъхват увереност и надежда. Затова искам да кажа на евреите във Франция: бъдете убедени, че и тук можем да водим щастлив живот", заяви още главният равин на Франция.

Същото казва и френското правителство. "Без евреите си Франция няма да е същата", отбеляза френският премиер Манюел Валс, като по този начин косвено отговори на призива на израелския министър-председател. Джонатан Бибас, един от посетителите на синагогата в парижкия квартал Маре, не вярва, че Франция ще загуби евреите си: "Тук се живее много добре, това е факт. А и ако евреите решат да бягат, това няма да е в интерес на Франция".

Еврейският студент Давид Букобза също не смята да напуска Франция. Първо - защото вижда професионалното си бъдеще именно в тази страна, и второ - защото тя е неговата родина. Така мислят повечето млади евреи във Франция. На мирния поход в неделя много от тях носеха плакати с надпис "Аз съм евреин от Франция" или "Аз съм евреин и французин". А и ако тръгнем да бягаме, това ще означава, че терористите са спечелили, казват представителите на еврейската общност във Франция.

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес