Ръководителят на Върховния съвет за национално помирение в Афганистан Абдула Абдула, бившият президент на страната Хамид Карзай и лидерът на Ислямска партия Гулбедин Хекматияр влизат в съвета за управление на Афганистан, който ще бъде сформиран от ръководството на радикално движение „Талибан”.
По информация на телевизия „Ariana News”, и тримата ще бъдат членове на съвета за управление на Афганистан.
Тримата политический дейци създадоха Координационен съвет за мирно предаване на властта веднага след нахлуването на талибаните в Кабул. Те проведоха редица срещи с представители на движението с цел сформиране на нови органи на властта, включително правителство, в което афганистанското общество да има широко представителство.
Според ръководителя на щаба на Ислямска партия Хабиб ур-Рахман Хекматияр, син на Гулбеддин Хекматияр, „данните за сформиране на съвета не отговарят на действителността”. Това е бил коментарът му пред ТАСС по повод информацията, че неговият баща ще участва в новия съвет. Според него, „движението все още не е започнало да обсъжда сериозно новата администрация, а само е заявило, че може да управлява самостоятелно държавата и ще се нуждае от помощта на политиците”.
Преди дни списание „Foreign Policy” публикува информация, според която движение „Талибан” планира да сформира съвет за управлението на Афганистан, в който ще бъдат включени 12 човека, включително някои от членовете на предишното правителство на страната, припомня БГНЕС.
По информация на изданието, тримата най-влиятелни членове на този съвет ще бъдат лидерът на политическото крило на „Талибан” Абдул Гани Барадар, ръководителят на военната комисия на движението Мулави Якуб, който е син на основателя на движението молла Омар, както и полевият командир и ръководител на диверсионната група „Мрежата Хакани” Сираджудин Хакани.
Посочва се, че талибаните не възнамеряват да възстановят длъжността президент или какъвто и да било едноличен лидер в Афганистан. Те смятат да предложат на някои от членовете на предишното правителство министерски постове в бъдещия кабинет по техен избор. По този начин „Талибан” иска да създаде правителство, което да изглежда максимално приобщаващо, за да увеличи шансовете си за признаване от страна на международната общност.