Индия и Япония заявиха, че ще задълбочат сътрудничеството си в областта на отбраната, след като Ню Делхи покани японските промишлени предприятия да инвестират, а двете страни планират съвместно военно учение с участието на изтребители на своите военновъздушни сили.
Още: Арестуваха блогър, заснел мястото на падналия пътнически самолет в Казахстан (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Южнокорейската опозиция е внесла импийчмънт срещу действащия президент
Индийският министър на отбраната Раджнат Сингх проведе разговори в Токио с японския си колега Ясуказу Хамада, а по-късно през деня двамата ще се присъединят към външните си министри за разговори "двама плюс двама", съобщи Ройтерс.
"Той покани японските индустрии да инвестират в индийските отбранителни коридори", се казва в изявление на индийското министерство на отбраната, като се позовава на Сингх.
"Двамата министри се съгласиха, че ранното провеждане на встъпителното учение на изтребителите ще проправи пътя за много по-голямо сътрудничество и оперативна съвместимост между военновъздушните сили на двете страни."
Още: Най-малко 10 души бяха убити при израелски удари в Ивицата Газа
Индия, подобно на Япония, укрепва армията си, за да се справи с това, което смята за нарастващи заплахи за сигурността, включително от съседен Китай.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Самолетната катастрофа в Казахстан: ВИДЕО показа последните мигове на пасажерите
Още: "Хамас" не дава списък с живите и мъртвите заложници, бави преговорите заради "нови условия"
В Япония министър-председателят Фумио Кишида обеща значително увеличение на разходите за отбрана. Неговата управляваща Либерално-демократическа партия иска да удвои военния бюджет на Япония до 2% от брутния вътрешен продукт през следващите пет години на фона на опасенията, че руската военна инвазия в Украйна може да окуражи Китай да действа срещу съседен Тайван.
Делхи, който миналата седмица пусна в експлоатация първия си самолетоносач, построен в страната, разширява връзките си в областта на сигурността с Токио, тъй като и двете азиатски държави се опасяват от нарастващата военна мощ на Китай в региона.
Двете страни, заедно с Австралия и САЩ, са членове на групата на държавите от "Четворката" и провеждат ежегодни военноморски учения в Индо-Тихоокеанския регион, за да демонстрират оперативна съвместимост.
Още: Ердоган заплаши кюрдските бойци: "Или ще сложат оръжия, или ще бъдат погребани в Сирия" (ВИДЕО)
Още: Самолетна катастрофа в Казахстан, има оцелели (ВИДЕО)
Последната среща на лидерите през май в Япония беше доминирана от обсъждането на Тайван, след като ден по-рано президентът на САЩ Джо Байдън разгневи Китай, като заяви, че би бил готов да използва сила за защита на демократичния остров. По време на срещата им руски и китайски военни самолети извършиха съвместно патрулиране в региона.
На отделна двустранна среща Кишида и министър-председателят на Индия Нарендра Моди се договориха да работят в тясно сътрудничество за насърчаване на "свободен и отворен Индо-Тихоокеански регион".