Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Майчин бърнаут - какво го предизвиква и как да го преодолеем?

05 февруари 2025, 11:32 часа • 360 прочитания

Стресът и бърнаутът по време на възпитанието на малкото дете е обикновено състояние за майката в съвременното общество, но за него не е прието да се говори. Майчинството е една от най-сложните социални роли в живота на жената. То може да доведе до хронична умора, промени в настроението, деперсонализация и раздразнителност, която понякога може да бъде насочена към самото дете.  Ако родителството потиска и носи стрес това може да доведе до майчински бърнаут. Но този проблем не е нерешим. 

Следродилната депресия - какво представлява и как да се справим с нея

Какво е майчински бърнаут

Майчинският бърнаут е психологическо, емоционално и физиологическо състояние, което възниква в резултат на натрупването на различни стресови фактори, свързани с родителството. Основните му симптоми са физическото и емоционално изтощение, чувството за претоварване, свързано с грижата за детето, предизвикано от безсилие и чувство на срам заради липсата на сили за занимания с детето. Всичко това води до емоционално отдалечаване.

Майката все по-малко се въвлича в отношенията с детето, ограничавайте взаимодействието с решаването на функционални проблеми и съкращавайки емоционалното взаимодействие. Тя престава да получава удоволствие от общуването с детето и това не е нормална ситуация.

Още: Следродилната депресия - причини, симптоми и съвети как да се справим

С какво е опасен майчинският бърнаут

От една страна майката се сблъсква с реални здравословни проблеми, предизвикани от хроничен стрес. Бърнаутът може да доведе до соматични проблеми, злоупотреба с алкохол, появата на суицидни мисли и агресивно поведение. 

Умората и емоционалното отдалечаване прави родителите по-малко въвлечени в живота на децата, което намалява нивото на емоционална подкрепа. Детето може да се сблъска с изблици на агресия и неадекватни възпитателни практики. У децата може да се развие проблемно поведение, да започнат да смятат,  че са причина за лошото поведение или настроение на майката.

От своя страна стресът може да доведе до проблеми с поведението и понижаване на успеха в училище, трудности в общуването с връстници. Детето може да се блъска с тревожност, което предполага развитието на депресия, на него му е по-трудно да контролира емоциите си.  

Още: Причини и симптоми на следродилна депресия

Фактори 

Върху родителите се отразява не само естественият стрес, свързан с възпитанието на детето, но и общият културен фон, който формира представата за това как трябва да изглежда нормалното възпитание на децата. Тук своето влияние имат и социалните мрежи, които често създават идеалния образ на родителите. 

Културните особености в бившите социалистически държави способстват за развитието на бърнаута. В обществото съществува строга йерархия, заради която жената непрекъснато се опитва да съответства на чужди стандарти за "правилно" майчинство. Майките са подложени на натиск от страна на околните и се опитват да се държат по начин, по който другите очакват от тях.

Съвкупността от тези фактори създават условия, които повишават риска от емоционално и физическо изтощение у родителите.  

Още: Какви са истинските причини и симптоми на бърнаут

Признаците

Стресът е умората са нормални състояния при човека след тежка работа, а майчинството е точно такава тежка денонощна работа, която не се заплаща. Бърнаутът не е умора. Това е реакция на психиката към продължителна умора. Майката може да забележи, че дори дребните задачи, които преди е изпълнявала с лекота сега ѝ се струват непреодолими. Радостта и удоволствието от общуването с детето се заменят от чувство на дълг. Това е придружено с мисълта, че тя е станала "лоша майка", не тази, която е свикнала да бъде или би искала да бъде. 

Освен това майчинският бърнаут се съпровожда и с физически симптоми: постоянно безсъние, влошаване на апетита, болки и понижаване на имунитета. Тези признаци сигнализират, че е крайно време майката да обърне внимание на проблема и да потърси помощ. 

Има ли бащин бърнаут? 

Още: Как да разберете дали имате бърнаут и какво да правите след това

При бащите родителският бърнаут изглежда по същия начин, но при майките, които обикновено са родителят, който полага повече грижи има по-висок риск от развитието на стрес. От една страна това е свързано с това, че върху майките пада по-голямата част от задълженията, свързани с грижата за детето и дома, а от друга - мъжете са по-освободени от социални изисквания към ролята на "правилния баща" и по-малко чувствителни към липсата на социална подкрепа, информира изданието "Верстка."

Помощ

Професионалната помощ от страна психолог или психотерапевт могат да помогнат за справяне с майчиния бърнаут. Специалистите препоръчват няколко конкретни действия, които могат да помогнат ситуацията да бъде овладяна.

Намерете време за себе си - за почивка, хоби или просто, за да останете насаме със себе си. Това ще помогне да възстановите вътрешните ресурси и ще намали усещането за натоварване. Ако тази цел не Ви се струва реалистична - организирайте си микропаузи - пет минути в банята или в колата е по-реалистична цел, отколкото дългото очакване на почивните дни. 

Още: Историческо: САЩ одобриха лекарство за следродилна депресия

Понижете очакванията. Първоначално към самата себе си, а после и към детето. Никой не е задължен да е идеална майка. Професорът от Калифорнийския университет Изабел Роскам нарича отказа от култа към идеалния родител един от най-добрите начини да се предотврати стреса от възпитанието на децата.  Макар да звучи парадоксално, но борбата с вътрешния майчин перфекционизъм действително ни прави по-добри родители.

Избягвайте строгите методи на възпитание. Струва Ви се, че по този начин запазвате контрола? Изследванията показват, че по този начин Вие само задълбочавате стреса и губите контакт. 

Потърсете помощ от близки или други познати родители. Изследванията показват, че достъпът към социална подкрепа, включително и помощ от страна на партньора, роднини или приятели значително понижава риска от бърнаут и стрес. 

Следродилна депресия - SOS за мама

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес