Нови сведения за ядрената програма на Иран са убедили американските власти, че таен екип от учени в Ислямската република проучва по-бърз, но и по-груб подход за разработване на атомно оръжие. Той би влязъл в действие, ако властите решат да се включат в ядрена надпревара, твърдят настоящи и бивши официални лица от САЩ, цитирани от The New York Times. Това се случва на фона на сигналите, че иранският президент Масуд Пезешкиан активно търси ядрени преговори с администрацията на Доналд Тръмп.
Още: Иран представи нова балистична ракета с голям обсег
Разузнавателната информация е била събрана през последните месеци от управлението на Джо Байдън, след което е била предадена на екипа по национална сигурност на Тръмп, казват източниците на изданието. В оценката се предупреждава, че иранските оръжейни инженери и учени търсят пряк път, който би им позволил да превърнат нарастващите запаси от ядрено гориво в годно за употреба оръжие. Това би могло да се случи в рамките на няколко месеца, а не на година или повече, но само ако Техеран вземе решение да промени сегашния си подход.
Още: 14 години затвор за бивш британски войник заради шпионаж в полза на Иран
Иран мисли как да възпре нападение от САЩ или Израел
Снимка: Getty Images
САЩ продължават да вярват, че Иран и неговият върховен лидер аятолах Али Хаменей не са взели такова решение за разработване на ядрено оръжие. Новите разузнавателни данни обаче сочат, че това може да се промени, защото иранците търсят нови възможности за възпиране на нападение от САЩ или Израел. Това е така, защото прокси силите на Техеран в Близкия изток са почти унищожени - основно "Хизбула" в Ливан и "Хамас" в Ивицата Газа, а и режимът на Башар Асад в Сирия падна. Освен това иранските ракети не успяха на два пъти да пробият американската и израелската защита при големите нападения по Израел от април и октомври 2024 г.
През октомври имаше и израелски контраудар по Иран, който извади от строя противоракетната отбрана около Техеран и някои от ядрените съоръжения. Поразени бяха и гигантските смесителни устройства, които произвеждат гориво за нови ракети, като по този начин иранското производство беше парализирано.
Още: Израел е унищожил свръхсекретен изследователски център за ядрени оръжия в Иран?
Промяна: само няколко дни за 90-процентов уран
В предишния си мандат Доналд Тръмп се оттегли от споразумението с Техеран от времето на Барак Обама, целящо ограничаване на иранската ядрена програма в замяна на облекчаване на санкциите. Така Иран възобнови производството на уран и сега разполага с достатъчно количество за направата на четири или пет бойни глави, посочва NYT. Това обаче не е достатъчно, за да се произведе ядрено оръжие.
Снимка: Getty Images
Ако Техеран реши да промени политиката си и да се стреми към създаване на ядрено оръжие, западните служители отдавна са преценили, че на Иран ще му трябват само няколко дни, за да обогати уран до ниво от 90% - чистотата, която обикновено е необходима.
Още: Иран купи изтребители Су-35 от Русия и заплаши врага Израел (ВИДЕО)
В продължение на години американски официални лица твърдяха, че за превръщането на този високообогатен уран в сложна бойна глава, която може да бъде монтирана на балистична ракета, ще са необходими от година до 18 месеца. Някои израелски оценки пък посочваха период до две години.
От години иранците знаят, че този дълъг период на разработка е огромна уязвимост. Представители на САЩ смятат, че Иран разполага с "ноу-хау" за създаване на ядрено оръжие от по-стар тип, което може да бъде направено много по-бързо.
Най-вероятно Техеран е получил проектите за такова оръжие от А.К. Хан - пакистански ядрен учен, който преди повече от четвърт век продаде на страната проектите за нейните ядрени центрофуги, пише NYT.
Още: Дипломат № 1 на Иран плаши с всеобхватна война
Такова оръжие не би могло да се побере на балистична ракета и вероятно ще бъде много по-малко надеждно от всеки по-модерен дизайн. В резултат на това е малко вероятно оръжието да представлява непосредствена заплаха за нападение, но може да се използва за пропаганда - колкото иранците да обявят пред света, че са станали ядрена сила, смятат американски официални лица.
Макар че би било трудно такова оръжие да се използва срещу Израел, то все пак може да има възпиращ ефект, като накара страните, обмислящи нападение срещу Иран, да се замислят.
Снимка: Getty Images
Тръмп намекна за преговори
Сега Тръмп посочи, че не бърза да влиза в пряк конфликт с Иран, а напротив - изглежда отворен за преговори.
На въпрос, зададен му непосредствено след встъпването в длъжност на 20 януари, дали би подкрепил израелски удар по ядрените съоръжения на Иран, той отговори: „Наистина би било хубаво, ако това може да бъде решено, без да се налага да се стига до тази по-нататъшна стъпка".
Още: WSJ: Тръмп може да прибегне до превантивни удари по Иран, за да спре ядрената програма
Израелският премиер Бенямин Нетаняху е на посещение в Белия дом на 4 февруари и със сигурност темата ще бъде обсъдена с Тръмп. Министър-председателят на Израел никога не е криел в миналото, че е бил на ръба да нареди удари по иранските ядрени обекти.
Иранският президент иска преговори, но Революционната гвардия може да готви друго
Президентът на Иран Масуд Пезешкиан би искал да преговаря за ново споразумение, но историята показва, че той може изобщо да не е наясно с плановете на Иранската революционна гвардия, твърдят бивши американски служители и експерти.
Снимка: Getty Images
Още: Иран успокои Запада: Не ускоряваме програмата си за обогатяване на уран
„Ислямската република отдавна има два паралелни режима“, казва експертът по Иран Карим Саджадпур. „Съществува дълбока държава от военни и разузнавателни сили, подчинени на Хаменей, които наблюдават ядрената програма и регионалните пълномощници и имат за задача да извършват репресии, да вземат заложници и да извършват убийства. Отделно има дипломати и политици, които са упълномощени да говорят пред западните медии и официални лица - те имат малко или никакви познания за тези дейности“, но са натоварени със задачата да ги отричат, допълва той пред NYT.
Иран продължава да твърди, че ползва урана за граждански цели, не за ядрено оръжие.
Още: Иранският президент заговори за "пълно военно сътрудничество" с Русия в бъдеще