Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Храмът "Света София" посреща мюсюлмани за първата масова молитва (ВИДЕО)

24 юли 2020, 11:28 часа • 6294 прочитания

Храмът "Света София" отваря врати за масова молитва на мюсюлмани днес. Тя започва в 13:13 часа. На нея ще присъства президентът на Турция Реджеп Ердоган, както и членове на правителството, и на турския парламент. Те ще бъдат първите, които ще извършат петъчната молитва. Едва след това останалите желаещи да се помолят в „Света София“ ще бъдат допуснати вътре. В храма ще бъдат допуснати общо 500 души.

Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)

Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище

Колективна молитва има и на площада пред храма, който е изпълнен с поклонници още от 23 юли вечерта. Очаква се около 1500 души да участват в петъчните молитви на церемонията по откриването.

Президентът Ердоган публикува в Twitter първи кадри от вътрешността и пред храма. Видеото проследява подготовката за петъчната молитва и е под надслов "Първи петък".

След 86 години функциониране като музей, той започва да действа като джамия - ход, който се превърна в повод за празнуване на мюсюлманите не само в Турция, но и по целия свят, съобщава в. „Sabah“, цитиран от БГНЕС.

Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи

Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив

"Знаем, че е най-голямото желание на нашите посетители да се молят в „Света София"“, заяви губернаторът на Истанбул Али Йерликая в четвъртък, подчертавайки, че са предприели необходимите предпазни мерки, за да задоволят правилно това искане.

Йерликая заяви, че за да имат всички достатъчно време да се молят, структурата ще отвори вратите си за посетители в 10 часа сутринта и ще остане отворена до следващата сутрин.

Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия

Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия

"Поради чумата, вътре в и около джамията, пет места, две от които са за жени, бяха определени като зони за молитва", каза той, като подчерта, че има достатъчно място за всеки да се моли, без да нарушава правилата за социално дистанциране.

Според изявленията на губернатора ще има 11 различни контролно-пропускателни пунктове, които служителите по сигурността ще имат контрол. "За да се ускори и улесни процес на влизане, ние молим нашите посетители да не носят раници или портмонета", каза Йерликая.

На 10 юли държавният съвет на Турция отмени постановление на кабинета от 1934 г., което превърна „Света София“ в музей, проправяйки пътя за нейното използване като джамия след 86-годишна пауза на такава дейност. Преди това тя е била джамия от близо 500 години.

На 16 юли турската дирекция по вероизповеданията (Диянет) подписа протокол за сътрудничество с Министерството на културата и туризма за ръководенето на Света София след връщането й в джамия.

Съгласно протокола Министерството на културата и туризма ще контролира възстановителните и консервационните работи, а Диянетът ще наблюдава религиозните служби.

„Света София“ е сред най-посещаваните дестинации в Турция както за местни, така и за чуждестранни туристи.

През 1985 г. като музей е включена в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

Архитектурното съкровище също ще остане отворено безплатно за местни и чуждестранни туристи.

Във връзка с превръщането на „Света София“ в джамия турският президент Реджеп Ердоган сподели видеоклип в акаунта си в социалните медии в сряда, където написа: "... ти си била наша завинаги, и ние бяхме твои", визирайки джамията.

Видеоклипът включва песен за „Света София“, която се пее на девет различни езика, включително кюрдски и арабски освен турски.

Въпреки огромната подкрепа от мюсюлманския свят обаче, ходът продължава да получава критики, главно от страни с тежко християнско население.

В сряда руският президент Владимир Путин и гръцкият премиер Кириакос Мицотакис призоваха „Света София“ да служи като "символ за мир и разбирателство".

В телефонен разговор Путин и Мицотакис нарекоха „Света София“ „постижение на цялото човечество“, заявиха от Кремъл.

Те подчертаха и „изключителната културна, историческа и духовна важност на този уникален част от световното наследство“.

Преди това Русия официално заяви, че няма да се намесва във вътрешните работи на Турция. Но ключови политици и ръководството на Руската православна църква разкритикуваха решението на Турция.

"Заплахата за „Света София“ е заплаха за цялата християнска цивилизация - и следователно за нашето духовенство и история", каза патриарх Кирил, глава на Руската православна църква, по-рано този месец.

Съединените щати, Европейският съюз и ЮНЕСКО също изразиха безпокойство от реверсията на обекта.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес