Повече от 400 души са жертвите на епидемията от холера в Йемен, а броят на хоспитализираните предполагаеми заразени е близо 42 000 души.
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Това заяви пред репортери говорителят на генералния секретар на ООН Стефан Дюжарик. "Към 23 май холерата се е разпространила в 19 от 22-те провинции на Йемен, регистрирани са 41 866 случая на холера и остра диария, както и 418 смъртни случаи", каза той. Според Дюжарик, в следващите шест месеца броят на заразените може да достигне най-малко 100 000 души, отбелязва БГНЕС.
На 24 май координаторът на ООН за хуманитарна помощ в Йемен Джейми Макголдрик заяви, че за борба с холерата на световната организация и нейните партньори са нужни 55 милиона долара. Както съобщи днес говорителят на генералния секретар на ООН, Европейската комисия и Норвегия са отделили за тази цел около 5,5 милиона долара.
Actualno.com припомня, че в по-рано в средата на май властите в Йемен обявиха извънредно положение заради пика на заразени от Холера.
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Тогава от Здравното министерство в Сана, контролирано от бунтовниците хути, заявиха, че са „неспособни да ограничат бедствието“ и призоваха за международна хуманитарна помощ за справяне с кризата, предаде AFP.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Още: След взривовете в автобуси: Израел нареди на военните да засилят операциите в Западния бряг
В Йемен бушува гражданска война между подкрепяните от Иран бойци хути и подкрепяното от Саудитска Арабия правителство, като в момента функциониращи са по-малко от половината здравни заведения в страната.
Това е втората такава епидемия в рамките на по-малко от година в най-бедната арабска държава. Към момента Световната здравна организация (СЗО) определя случващото се там като една от най-тежките хуманитарни кризи редом с тези в Сирия, Южен, Судан, Нигерия и Ирак.