Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ердоган: Турция ще „прочисти” бежански лагер в Ирак

02 юни 2021, 17:01 часа • 1364 прочитания

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган предупреди Ирак, че страната му ще „прочисти“ лагер за бежанци, който, според него, осигурява безопасно убежище на кюрдските бойци. По този начин той заплаши да вкара военната кампания по-навътре в иракска територия, съобщи „Евронюз”.

Още: След срещата на Нетаняху с Рубио: "Хамас" трябва да бъде елиминирана (СНИМКА)

Още: Последните освободени израелски заложници са били сериозно малтретирани

През последната година турските сили засилиха атаките срещу бази на забранената Кюрдска работническа партия (ПКК) в Северен Ирак, насочвайки огневата си мощ и набезите основно върху територия до 30 км навътре в Ирак.

Според Ердоган, лагерът Махмур, разположен на 180 км южно от турската граница, в който в продължение на повече от две десетилетия са настанявани хиляди турски бежанци, е „инкубатор“ за бойци и трябва да бъде преодолян.

"Ако ООН не го прочисти, ще го направим ние като член на ООН", каза Ердоган, добавяйки, че Анкара смята, че Махмур представлява толкова голяма заплаха, колкото крепостта на ПКК в планините Кандил на север.

Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел

Още: Тайван засече 24 китайски самолета

„Колко време трябва да търпим за това?“, попита Ердоган в интервю за държавната ТРТ.

Високопоставен иракски служител каза пред Ройтерс, че Турция се е оплакала миналата седмица пред Багдад от „терористични действия срещу Турция, предприети от ПКК от лагера им в Махмур“.

Ръководителите на службите за сигурност и местните служители са направили проверка и са докладвали на правителството, че лагерът Махмур е контролиран от бойци на ПКК, които не позволяват достъп до правителствените сили, каза служителят.

Лагерът е създаден през 90-те години, когато хиляди кюрди от Турция са пресекли границата, което, според Анкара, е било организирано от ПКК.

Още: Южна Корея дава безвъзмездна помощ от 20 млн. долара на Украйна

Още: Четирима от пуснатите палестински затворници са в болница

Махмур се използва като един от логистичните центрове при атаки срещу Турция или турските въоръжени сили.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес