Здравните власти на САЩ одобриха първата в света ваксина срещу чикунгуня - вирус, разпространяван от заразени тигрови комари, който Администрацията по храните и лекарствата нарече "възникваща глобална заплаха за здравето".
Още: Първа гръцка визита в САЩ след клетвата на Тръмп
Още: Панама подаде жалба в ООН заради заплахите на Тръмп да отнеме Панамския канал
Ваксината, разработена от европейската компания Valneva, която ще се продава под името Ixchiq, е одобрена за хора на 18 и повече години, които са изложени на повишен риск от излагане, съобщи FDA.
Очаква се зелената светлина, дадена на Ixchiq от американския лекарствен регулатор, да ускори разпространението на ваксината в страните, където вирусът е най-разпространен.
Чикунгуня, която причинява треска и силни болки в ставите, обикновено се среща в тропическите и субтропическите райони на Африка, Югоизточна Азия и части от Северна и Южна Америка.
Още: Тръмп е наредил на пратеника си в Украйна да приключи войната за 100 дни
Още: Леви партизани, паравоенни групи и наркобанди убиват хора: Колумбия обяви война
"Вирусът на чикунгуня обаче се разпространява в нови географски райони, което води до увеличаване на разпространението на болестта в световен мащаб", казва FDA, като съобщава за повече от пет милиона случая през последните 15 години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Жена му се криеше в гардероба": Показания заплашват избраника на Тръмп за шеф на Пентагона
"Заразяването с вируса на чикунгуня може да доведе до тежко заболяване и продължителни здравословни проблеми, особено при по-възрастните хора и лицата с тежки съпътстващи заболявания", казва в изявлението си старшият служител на FDA Питър Маркс.
"Днешното одобрение отговаря на неудовлетворена медицинска нужда и е важен напредък в превенцията на потенциално инвалидизиращо заболяване с ограничени възможности за лечение".
Вирусът е болезнен, но не и смъртоносен
Симптомите понякога могат да продължат месеци или дори години, но вирусът рядко е фатален. Понастоящем няма специфично лекарство за лечение на чикунгуня, освен обичайните медикаменти за облекчаване на болката и температурата.
Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил
Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против
При липсата на превантивно лечение досега единственият начин за предпазване от заразяване беше да се избягва ухапване.
Ваксината се инжектира в една доза и съдържа жива, отслабена версия на вируса на чикунгуня, както е стандартно при другите ваксини.
В Северна Америка са проведени две клинични изпитвания върху 3500 души. Често съобщаваните странични ефекти са главоболие, умора, болки в мускулите и ставите, треска и гадене.
Сериозни реакции са докладвани при 1,6% от получателите на Ixchiq в проучванията, като при двама от тях се е наложила хоспитализация, предава БГНЕС.
ОЩЕ: РЗИ- Варна проверява сигнал за наличието на тигрови комари