Финансовата криза, предизвикана от пандемията с коронавирус, засяга някои от най-важните в момента здравни работници в Съединените щати, съобщи CBS News.
От телевизията разговаряли с лекари от бърза помощ в поне половин дузина щати, които казват, че при тях е налице на намаление на заплатите с до 40%, пише БГНЕС.
Американският колеж по спешни лекари заяви, че съкращаването на ползите и смените може да принуди някои спешни кабинети да бъдат затворени.
Д-р Лесли Саймън, шеф на спешното отделение в клиниката "Майо", който вижда пациенти със симптоми на COVID-19 ежедневно, казва, че е оскърбително, "когато получаваш намаляване на заплащането". "В нашето отделение е налице разбирането, че всички сме заедно в това. И ние разбираме, че е необходимо."
На Саймън и нейния екип заплатите са намалени с 10% - следствие от очакваната загуба на болницата от 3 милиарда долара. "Все още имаме студентски заеми. Имаме деца, които да изпратим в колежи. Имаме ипотечни кредити", коментира тя.
Клиниката "Майо" е сред хиляди болници в цялата страна, които бързо губят пари. Според JP Morgan Chase повечето болници правят половината или повече от приходите си от процедури, които са спрени. Към тези загуби добавете поне 30% спад при посещенията от спешните случаи, тъй като пандемията започна поради пациенти, останали вкъщи, от страх от заразяване с коронавируса.
"Мисля, че е възможно [някои спешни отделения са толкова недостатъчно адекватни, че животът може да е изложен на риск]. Също така мисля, че много от тях са изложени на риск от затваряне", каза Саймън пред CBS News.
Лекар по спешна медицина, който не желае да говори пред камера, каза пред CBS News, че смените ѝ са намалени с около 50% и че сега тя е единственият лекар по време на смяна – преди са били четирима - което я прави отговорна за до 40 легла.
Д-р Наташа К, която вчера тества 17 пациенти за COVID-19, се съгласи да говори, ако CBS News не използва фамилното ѝ име. "Страхуваме се да влезем в работа в спешното отделение", каза тя.
Тя също се страхува да не загуби работата си. "Имаме чувството, че работните ни места са по-ценни сега отвсякога. Малко е трудно наистина да осъзнаем случилото се. Това всъщност не променя отношението ни към работата", обясни Наташа.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 21 април"