Ръководителят на ООН за човешките права Зейд Раад Ал Хюсеин предупреди, че демокрацията в Венецуела бързо се разпада, поставяйки под въпрос дали тя все още изобщо функционира.
Още: "Тежки" санкции срещу Русия и вторични мерки: Републиканци и демократи в Сената на САЩ се обединиха
Още: Джей Зи и Бионсе са свидетели на зверствата на Пъф Деди: Нова жертва разказва
Президентът Николас Мадуро бе избран от народа, каза той пред репортери в Женева, но добави, че неотдавнашните действия на правителството "подкрепят чувството, че демокрация липсва”.
Запитан във връзка с обвинението на френския президент Еманюел Макрон, че Мадуро създава "диктатура", представителят на ООН каза, че наистина се наблюдава "ерозия на демократичния живот", предаде БГНЕС.
Коментарите му дойдоха, след като неговата служба издаде нов доклад, обвиняващ венецуелските власти за прилагането на репресивна политика, за да се справят с месеците на улични протести срещу държавния глава.
Още: Мъск не успя да си купи върховен съдия в Уисконсин с 25 млн. долара
"Общото и системно използване на сила по време на демонстрации и произволното задържане на протестиращи и политически опоненти показва незаконни действия на изолирани длъжностни лица", се казва в доклада.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новият канадски премиер също не се плаши от Тръмп: Няма да ни притежаваш (ВИДЕО)
Още: „Тя има нужда от любов“: Боклукчия намери изхвърлено бебе (ВИДЕО)
Степента на нарушенията "показва наличието на политика за потискане на политическото несъгласие и вдъхване на страх сред населението за ограничаване на демонстрациите, за сметка на правата и свободите на венецуелците", пише още там.
Припомняме, че от началото на април Венецуела е залята от масови протести, след решението на Върховния съд да ограничи значително властта на Националната асамблея, която е в опозиция на левия президент Николас Мадуро. Решението бе отменено, но привържениците на опозицията излязоха на улиците с искането за оставки на членовете на Върховния съд и провеждането на предсрочни избори. Те протестираха и срещу учредителното събрание, защото смятат, че това е опит да се промени конституцията.
Броят на загиналите в хода на протестите надхвърли 110 души. Властите арестуваха 4900 протестиращи, от които почти 1400 остават зад решетките.
Още: Сенатор от САЩ счупи рекорда за най-дълга реч
Още: Морската пехота на САЩ възприе доказало се в небето украинско оръжие