Петрол, газ, литий, храни, възобновяеми енергии: Бразилия разполага с това, от което останалата част от света ще се нуждае спешно, след като приключи руската война срещу Украйна. Тъй като Русия се опитва да попречи на износа на зърно от Украйна, което засяга най-вече африканските страни, Бразилия може да запълни много от празнините.
Бразилия може да се превърне в "чудесна алтернатива" за пазар, който все повече търси не само качество и добра цена, но и екологично чисти продукти, заяви преди няколко дни вицепрезидентът на страната Жералдо Алкмин. Бразилската селскостопанска промишленост и полудържавната петролна компания напоследък реализират милиардни печалби. Въпреки многото критики, основно заради инвестициите във вредния за климата добив на нефт и газ, по същество новият икономически план на Бразилия е отговорът на страната на глобалното търсене.
"Първото нещо, което предизвика войната в Украйна, бе ръст на цените и забавяне на икономическия растеж. В този смисъл Бразилия ще може да се позиционира добре с оглед на трудностите, които изпитват тези пазари", казва за ДВ икономистът Фелипе Нашименто от фондация "Жетулио Варгас".
Още: Американска вълна от критики за военната стратегия "заля" украинските сили
Атрактивна за чужди инвестиции?
Роберто Гуларт от Института за международни отношения към Университета на Бразилия е на същото мнение: "Продължаващата война в Украйна открива пред Бразилия възможността да привлече инвестиции на своя територия", казва той за ДВ.
През първата година от войната и след края на мандата на дяснопопулисткия президент Жаир Болсонаро, 50% от преките чуждестранни инвестиции в Латинска Америка са отишли именно в Бразилия, сочат данните на Общността на латиноамериканските и карибските държави (CELAC). Тенденцията изглежда ще продължи: преди около месец, по време на визитата си в латиноамериканската държава, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви инвестиции за милиарди евро в региона до 2027, голяма част от които ще бъдат насочени именно към Бразилия. ЕС смята да инвестира два милиарда евро в подкрепа на производството на екологичен водород в Бразилия и за насърчаване на енергийната ефективност в промишлеността, обяви още Фон дер Лайен.
Бразилия се преориентира
Докато Бразилия се превръща в интересен пазар за чуждестранни инвестиции, за да може Западът да изгради по-независими вериги за доставки, в геополитически план страната се опитва да заеме неутрална роля. "Бразилия все още смята, че не трябва да се налагат санкции на Русия, защото те имат слаб ефект и в крайна сметка страда населението", казва Гуларт за ДВ. Това не е гледната точка на повечето европейски държави и САЩ, но Бразилия запазва добрите си дипломатически, икономически и търговски отношения с Русия.
Още: Бразилският съд: Хомофобията се наказва със затвор
Проблем за Бразилия може да се окаже опасността от икономическа криза в Китай. Пекин сега е най-големият търговски партньор на Бразилия - през 2022 обемът на двустранната търговия е достигнал 135 млрд. долара. Ако Китай бъде засегнат от очертаващата се вече криза, това ще се отрази негативно не само на търговския баланс, но и може да подтикне страните от Меркосур да помислят за сключване на споразумение за свободна търговия с Европейския съюз. Ако Брюксел осъществи такъв пробив, тогава Бразилия наистина ще се позиционира наново на световната сцена.
Източник: Дойче веле
Още: Десетки убити в седмица на смъртоносни полицейски операции в Бразилия
Индия и Бразилия са против китайските планове за БРИКС
Човек на думата: Карло Анчелоти получи грандиозна оферта от Саудитска Арабия, но...
Легендарният Ромарио е постъпил по спешност в болница, има информация за състоянието му