Броят на самоубийствата при тийнейджъри е нараснал в месеците след излизането на противоречивия сериал на Netflix „13 причини защо”, показва ново изследване.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
Сериалът проследява историята на гимназистка, която се самоубива, той бе посрещнат противоречиво, когато излезе през март 2017 г.. Според здравните експерти той може да е вреден за потенциално уязвимата част от населението, като непълнолетните.
Според ново изследване самоубийствата на младежи от 10 до 17 годишна възраст са нараснали с близо 29% в деветте месеца след излизането на сериала, пише в доклада на Американската академия по детска и непълнолетна психиатрия.
Увеличение в случаите на самоубийство се наблюдава основно при момчетата, предаде AFP.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
Изследователите обаче признават, че не са способни да установят ясна връзка между гледащите предаването и увеличения брой самоубийства и казват, че може да има и други фактори, които да влияят на данните.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
Авторът на доклада Джефри Бридж, заяви че сериала на Netflix показва самоубийството на главната героиня като сензационно.
„Много е притеснително, че е показан графично, метода на самоубийството на Хана (главната героиня), това може да бъде много травмиращо за хората оцелели след опит за самоубийство или загубили близък след самоубийство, а също така показва конкретен начин на самоубийство”, казва той.
„Резултатите от това изследване потвърждават притеснението за това как сериала пренебрегва добрите практики за показване на самоубийство в медиите”, допълва Бридж.
Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)
Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата
Изследователите са анализирали данните от януари 2013 г. до декември 2017 г., за да може да проследят ефекта на различните сезони и да определят тенденция за средния брой самоубийства всеки месец.
Проучването е показало, че във възрастовата група 18 – 64 години е нямало сериозна промяна.
Предишно изследване показа, че търсенето в Интернет на теми свързани със самоубийството е нараснало с 19% след излизането на сериала.
Netflix обяви, че ще направи трети сезон на сериала и добави, че ще „разгледаме тези проучвания”.
„Това е критично важна тема и ние работим усилено да се подсигурим, че можем да работим с тази чувствителна тема отговорно”, заяви говорителят на Netflix.