Представители на две племенни групи, живеещи на територията на днешна Намибия, заведоха дело срещу Германия в Ню Йорк, искайки репарации заради геноцид срещу тях от страна на германски войници преди повече от век.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
Делото, заведено от представители на племената Овахереро и Нама, също така настоява техни представители да бъдат включени в преговорите между Германия и Намибия по въпроса.
Двете страни преговарят върху обща декларация за кланетата от 1904 – 1905 г., въпреки че Берлин отказва да плаща репарации или да признае, че те са със статут на геноцид. Спорът се отнася за период от време в края на 19 в. и началото на 20 в., когато Югозападна Африка, все още неизвестна като Намибия, е германска колония.
Ищците посочват, че завеждат делото „от името на всички хора Овахереро и Нама по света, търсейки репарации и компенсации за геноцида“ от ръцете на германските колониални власти. По техните думи делото цели и постигането на декларация за правото представители на двете племена „да бъдат включени във всички преговори между Германия и Намибия“, както и че не може да бъде постигнато споразумение по въпроса без тяхното съгласие.
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
Според иска в периода от 1885 г. до 1903 г. близо четвърт от териториите, заемани от Овахереро и Нама, са били отнети от германски заселници без предоставяне на компенсации и с изричното знание на германските колониални власти. Ищците също така твърдят, че същите власти са затваряли очите си за принудителния труд и изнасилванията на жени и момичета от двете племена, предаде БГНЕС.
Напрежението ескалира, когато през 1904 г. Овахереро въстава, последвани от Нама. Техният бунт обаче е потушен от германски имперски войски. Според заведеното дело поне 100 000 представители на двете племена са били убити по време на германската кампания, водена от генерал Лотар фон Трота.
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души