Учените вече са наясно защо температурите на Южния полюс са по-ниски, отколкото тези на Северния полюс. Яснота по въпроса дава ново изследване на специалисти от Австралийския национален университет. Едновременно с това изследователите обясняват какви са причините за сушата в Австралия.
На първо място учените установили, че повишеното ниво на съдържание на въглероден диоксид в атмосферата води до засилване на ветровете над Южния океан.
Тези ветрове до скоро осигуряваха пренос на дъждовни облаци над Австралия и на юг от нея.Сега обаче, след тяхното засилване, въздушните потоци пренасят дъждовете по-далеч – в посока към Антарктида, т.е. към Южния полюс.
„Глобалното затопляне е довело до това Антарктида да „краде“ валежите на Австралия. При по-нататъшно засилване на парниковия ефект Зеленият континент го чака небивала суша“, предупреждава д-р Нерили Абрам от Австралийския национален университет.
По мнението на учените западните ветрове, усилвайки се, пренасят по-голямо количество студен въздух на юг – в Антарктида, а не на север. Точно по тази причина глобалното затопляне все още не е засегнало драстично Южния континент. Температурата на всички останали континенти се е повишила, като преди всичко глобалното затопляне се е отразило най-драстично на Арктика (Северната полярна област).
Експертите отбелязват, че на по-голямата част от антарктическата територия са се установили свръхниски температури, но в крайбрежните райони на Южния континент климатът вече е станал по-топъл.
Ледниците на Антарктическия полуостров продължават да се топят и да изчезват. Силните ветрове, които пренасят топъл въздух, само ускоряват този процес и скоро той може да стане съвсем неконтролируемото , коментират учените.
Редактор: Анна Маринова