Установено е, че мъжете са по-беззащитни пред бактериалните, вирусните, гъбичните и паразитните инфекции, в сравнение с жените. Освен това имунната система на представителите на силния пол реагира по-слабо на ваксините срещу грип, морбили и много други заболявания. Защо е така?
Още: Борисов и фабриката на девети
Още: Пиши "Украйна" и да бягаме
Специалистите се опитват да дадат отговор на този въпрос, посочвайки като причина различното ниво на хормоните в женския и мъжкия организъм.
В кръвта на жените, за разлика от мъжете, нивото на сигналните молекули, които помагат на клетките да се борят срещу патогените, е по-високо. И преди учените подозираха, че този факт има връзка с тестостерона – т.нар. мъжки хормон, но не бяха наясно как точно са свързани те. Сега специалисти от Медицинското училище към Станфордския университет в САЩ хвърлят светлина по въпроса. Те използвали данни, събирани от станфордските медици в продължение на няколко години, сред които образци от кръвта на пациенти, взети преди и след ваксинация.
Очакванията, че жените ще разполагат с повече антитела, а мъжете – с по-малко, след поставянето на ваксината се оправдали. Изследователите успели да установят, че този факт е свързан с наличието на специфична група гени, наречени Module 52.
Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите
Още: Вземи от инвитро, спаси земеделие: Трансферът на деня
При прекалено високо ниво на тестостерон гените стават прекалено активни и производството на антитела намалява.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: История за една кофа и няколко имунитета
Още: Шенген бил проблем и заплаха. А да се снимаш пред Кремъл какво е?
Основният извод, който учените направили след анализ на изследванията, е, че тестостеронът действа не на самата ваксина, а на много по-дълбоки нива за регулиране на имунната система. Това доста усложнява задачата за изработването на ваксини, подходящи за мъжкия организъм, така че да доведат до желания ефект. За да бъде постигнато това, е необходимо да се намери успешен метод за влияние върху взаимоотношението между тестостерона и гените на имунитета.
Едновременно с това учените си задават логичен въпрос – защо природата е дарила силния пол с толкова голямо количество от този неизгоден за организма на мъжете хормон.
Известно е, че тестостеронът има значение за агресивността, успеваемостта, упоритостта и способността за изявяване на мъжките качества, което е важно за изпълнението на социално-биологическата роля на мъжете. Но едновременно с това, благодарение на него, мъжете, в сравнение с жените, могат да умрат по-лесно от инфекция, получена от рана, например. От друга страна, защо им е на жените този прекалено силен имунитет, който понякога причинява повече вреда, отколкото полза, се питат учените.
Още: Радев избра пътя, обратен на Скута. И заслужава подкрепа
Още: Рахат ли са депутатите под корпулентна сянка: Процедурата по избор на главен прокурор ще покаже
Засега няма категорични отговори на тези въпроси. Специалистите възнамеряват да продължат изследванията си, за да открият как да усилят имунния отговор при мъжете и да направят ваксинирането при тях по-ефективно.
Редактор: Анна Маринова