Учените отдавна търсят начин да използват лазерите в процесорите на компютрите. С тяхна помощ информацията може да се предава значително по-бързо. Проблемът е в това, че размерът на устройствата, генериращи лазерен лъч, е ограничен от дифракционен лимит. Т.е. генераторът не може да бъде по-малък от половината от дължината на светлинните лъчи. Така, за червения цвят с дължина на вълната от 700 нанометра ограничението е 350 нанометра, предаде КРОСС.
Още: Борисов и фабриката на девети
Още: Пиши "Украйна" и да бягаме
Нанометърът е единица за дължина, производна на единицата метър. Един нанометър е равен на една милиардна част от метъра (1 nm = 10-9 m) или на една хилядна част от микрометъра. Използва се за измерване на разстояния в нанотехнологиите.
Но в последно време започнаха да се използват процесорни елементи с размер само 22 нанометъра. Американските изследователи от Северозапания университет /Northwestern University/, създадоха най- миниатюрното лазерно устройство, което може да се оприличи по големина с вирусна частица. То може да бъде интегрирано в силициеви фотонни устройства и най-малките биосензори.
Получаването на толкова малък размер стана с помощта на иновационно техническо решение. Ако при обикновените лазери усилването на светлината става по време на многократно отражение в цяла система от огледала, наречена оптически резонатор, то в новото устройство в качеството на резонатор се използват димерни молекули, които имат в състава си златни наночастици. Разделени, те образуват кух резонатор под формата на папийонка.
Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите
Още: Вземи от инвитро, спаси земеделие: Трансферът на деня
Редактор: Десислава Ушатова
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: История за една кофа и няколко имунитета
Още: Шенген бил проблем и заплаха. А да се снимаш пред Кремъл какво е?