Роботът TODY – морска звезда, октопод и гекон в една обща конструкция

27 юни 2014, 10:00 часа • 3623 | прочитания

Съвременната роботехника позволява производството на домашни роботи, способни да поемат „в ръцете си“ голяма част от изпълнението на домакинската работа. Някои машини от този тип имат ограничени функции, като Roomba, който е предназначен само за почистване на пода, подобно на прахосмукачка. Инженерите обаче представят все по-нестандартни и интересни концепти с нови и нови възможности.

Още: Кой ще надделее в сблъсъка между европрокуратурата и българската? Анкетата на Actualno

Още: "Икар" с леки редакции в полета

Битовият робот TODY е пример за подобна разработка, която може да изпълнява куп дейности, като при това не притежава хуманоидна форма.

Машината наподобява на външен вид по-скоро голяма морска звезда и се отличава с мека конструкция. Концептуалната идея е на турския дизайнер Рана Алпер. Той разказва, че голяма част от елементите на конструкцията са „взети назаем“ от природата. Освен формата, наподобяваща морска звезда, авторът на концепта е заимствал подвижността и възможностите на четирите „пипала“ на TODY от тялото на октоподите. Долната част на „пипалата“ е покрита с миниатюрни „прихващачи“, каквито имат крайниците на геконите. Благодарение на тях роботът може да се придвижва безпроблемно по повърхности от различен тип и да се задържа на вертикални повърхности.

„Пипалата“ на TODY са подвижни, благодарение на метало-полимерни „стави“, а еластични мускули заставят крайниците да се преместват и извиват във всички посоки.

Още: Милиони форевър: Няма край тази странна любов на Бойко Борисов към магистралите

Още: И с вот на недоверие, и без вот - най-добре да свършва тази мъка

Благодарение на своята висока подвижност, роботът може да се движи по стъпала, да преодолява всякакви препятствия, да се катери по мебели и по завеси.

Във вътрешността си машинката разполага с вода и сектор за събиране на отпадъци, а крайниците му имат 29 вакуумни отвора, изпълняващи ролята на миниатюрни прахосмукачки. Роботът може да се контролира чрез гласови команди и по програма, зададена с помощта на специализирано приложение за компютър и смартфон. Следвайки програмата, той може да събира отпадъците от пода, от килими, от мебели, завеси и всякакви други предмети.

Концептът влезе сред стоте най-добри идеи, представени на ежегодния конкурс Electrolux Design Lab Competition 2014, в който общо се включиха 1700 проекта.

Редактор: Анна Маринова

Още: Кабинет или избори? Каквото и да предпочитате, решават други

Още: Лакмусът "Божков" показа: Кон до коня, мила моя майно льо и всичките - куци

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес