Откакто роботите изминаха своите първи крачки – буквално, много малко промени са направени в конструкцията на краката им. Като правило краката на роботите се създават по проста схема с използването на шест електромотора – три за бедрата, един – за колената, и два допълнителни за глезените. И въпреки че тази конструкция е доста ефективна, тя създава определени ограничения в движението на роботите. Изследователи от японския университет Васеда имат ново предложение за „роботски крака“.
Още: Кой ще надделее в сблъсъка между европрокуратурата и българската? Анкетата на Actualno
Още: "Икар" с леки редакции в полета
Група специалисти под ръководството на Ауцо Таканиши представи резултатите от своята работа по време на конференцията ICRA в Германия.
За основа на разработката си специалистите използвали WABIAN-2R (WAseda BIpedal humANoid - No. 2 Refined) – един от най-съвършените роботи, представен през 2006 г.
Височината му е 148 см, а теглото – 64 килограма. Роботът има 41 степени на свобода, което му позволява да извършва максимално близки до човешките движения. Той разполага още с подвижен таз, предоставящ възмвожност да ходи така, че да изправя краката си в коленните си стави. Нещо, което е невъзможно за роботи от типа на Honda ASIMO например.
Още: Милиони форевър: Няма край тази странна любов на Бойко Борисов към магистралите
Още: И с вот на недоверие, и без вот - най-добре да свършва тази мъка
Повечето „двуноги“ роботи имат плоско стъпало, което влиза в съприкосновение с повърхността на земята паралелно. WABIAN-2R обаче стъпва на пета, а после – на пръсти. Това е голямо постижение, но все още не е достатъчно, за да може роботът да ходи точно като човек. При хората разстоянието между краката е 90 мм. При роботите обаче, заради големите електромотори, разположени в коленните стави, това разстояние е два пъти по-голямо. В резултат на ти дова при ходене страничното изместване на центъра на тежестта при роботите е 50 мм. За сравнение – при хората е 30 мм. Освен това роботите не могат да се въртят около вертикалната ос на краката си.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Японските учени успели да отстранят този проблем, модернизирайки долната част на краката. Усъвършенстваната версия получила названието WABIAN-2RIII.
Проведените експерименти показали, че роботът може не само да ходи с такава скорост, с каквато крачи човек – 0.6 секунди за една крачка, но и да се върти около вертикалната ос на краката си. Разстоянието между крайниците на робота вече е 90 мм, а страничното изместване на тежестта е намалено от 50 мм до 34 мм. С това структурата на роботите се доближи още повече до тази на хората.
Редактор: Анна Маринова
Още: Кабинет или избори? Каквото и да предпочитате, решават други
Още: Лакмусът "Божков" показа: Кон до коня, мила моя майно льо и всичките - куци