Лабораторните мишки и плъхове често се използват за провеждането на изпитания на нови лекарствени препарати, преди медикаментите да бъдат приложени на хора. За да бъдат проведени тестове, лекарства, предназначени за борба с депресията и други психични разстройства, учените трябва предварително да предизвикат тези заболявания у опитните животни. Обикновено това става чрез промени в генофонда или хирургическа намеса в нервната система на животните.
Изследователи от университета Waseda University в Токио обаче измислиха нов метод – те създадоха робот-плъх, чиято задача е да стресира живи гризачи, докато не изпаднат в депресия или не получат друг психичен проблем.
Автоматичното животно се нарича WR-3. Основната цел на съществуването му е провеждане именно на „психологически войни“ с лабораторни плъхове, които по-късно ще бъдат използвани за тестове на лекарства. Роботът трябва постоянно да следи своите „противници“ и да определи кога те вече са изпаднали в състояние на депресия. Това се изразява в снижаване на подвижността на животното, коментират учените.
WR-3 има три модела на поведение – „преследване“, „непрекъснато нападение“ и просто „нападение“.
Всеки модел на поведение е разработен с цел да държи истинския плъх в постоянно напрежение на различно ниво, което след известен период от време ще доведе до развитието на психични разстройства. Преследването държи гризача в непрекъснат стрес, а двата режима за нападение създават за животното състояние на постоянна болка и непрекъснат страх. При „непрекъснатото нападение“ животното постоянно е подложено на атака, докато в режима на „нападение“ това се случва само тогава, когато то започне да се движи.
За да проверят ефективността на WR-3, изследователите използвали група от 12 млади, здрави животни.
Един път дневно към роботът бил изпращан сигнал в режим „непрекъснато нападение“. Няколко седмици по-късно, когато гризачите изпаднали в състояние на непрекъсната нервност, те били разделени на две групи. Първата група била подложена на същия режим, а втората – просто на нападение. Оказало се, че непостоянния режим на нападение предизвикал у животните възможно тежко ниво на стрес. Методът се оказал особено ефективен за предизвикване на дълбока депресия при здрави възрастни плъхове.
Редактор: Анна Маринова