Реализация на "Турски поток", на АЕЦ "Аккую", съвместна работа по отношение на борбата с тероризма, поетапно премахване на руските ограничения спрямо турския бизнес - това бяха основните акценти между срещата на руския президент Владимир Путин и турския му колега Реджеп Ердоган.
Коментар на редактора
След неуспешния преврат в Турция, Реджеп Ердоган направи рязък завой и впери поглед в Москва. Всъщност Ердоган се извини на Путин по въпроса със сваления руски бомбардировач още преди опита за преврат, което засилва подозренията, че това беше елемент от намерението на Ердоган да промени курса на развитие на Турция.
Откакто е на власт, Ердоган ясно заявява намерението си да направи Турция регионален фактор, който да определя правилата на играта в три направления - Кавказ, Близък изток и Балкани. От много векове Русия и Турция се сблъскват точно в Кавказ и линията Азербайджан, Армения и Грузия - заради стратегическото ѝ значение. Ситуацията е много динамична и на преден план излиза въпроса дали "новото приятелство" между Ердоган и Путин ще почива на дълготрайни и стабилни основи. Реализацията на "Турски поток" и АЕЦ "Аккую" би могла да направи Турция донякъде зависима от Русия, но всичко зависи от диверсификацията - а за разлика от България например Турция гледа ясно и към Близкия изток, търси подобрение на отношенията с Израел и нищо чудно в обозримо бъдеще и от там да тръгне някой енергиен проект, заради находищата "Тамар" и "Левиатан". Ако от там дойде нова тръба, Анкара спокойно няма да е в защитна позиция срещу Москва. И най-лошото за България от гледна точка енергетика - Турция развива ударно енергийния си сектор си и политиката ни от десетилетия да изнасяме ток за югоизточните ни съседи ще "увисне".
Дали със срещата с Ердоган Владимир Путин успява да тръгне по пътя на победителите - определено да. И особено ярък сигнал е снощното съобщение от Кремъл за бъдеща среща с новия британски премиер Тереза Мей. Това е крещящ сигнал за ЕС - Русия се обвързва активно с двата най-големи проблема на Европейския съюз и е въпрос на време Москва да окаже такъв натиск, че разединеният ЕС да отстъпва все повече пред руските интереси. А фактът, че има разбирателство между Путин и Ердоган подсказва, че в замяна на руска подкрепа за балканската политика на Турция може да има и раздвижване в Кавказ.