На 17 март 2022 г. бяха арестувани лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, бившият финансов министър Владислав Горанов и пиарката на ГЕРБ Севделина Арнаудова. Почти две години по-късно тогавашният премиер Кирил Петков е даден на съд за превишаване на правомощията си. По една случайност - ден след лют скандал в парламента между Петков и Пеевски.
Последваха обиди към Петков от страна на Пеевски - дрогиран бил, много зле бил, имал нужда от помощ. И на следващия ден, какво невероятно съвпадение, дойде новината, че Петков отива на съд. Още: Официално: Кирил Петков отива на съд за ареста на Бойко Борисов
Автогол: Ще направят от Петков мъченик
Честно казано, това си е автогол за Борисов и Пеевски. Публиката ще бъде на страната на Петков и двамата му душмани без да искат ще го направят мъченик. Можеше нещо друго да скалъпят, което наистина да удари по имиджа му, ама де толкоз акъл?
Нека да припомним защо беше задържан Борисов и как се случи всичко. Задържането беше заради дело за изнудване по жалба от Васил Божков, който твърдеше, че е платил десетки милиони, за да функционира хазартният му бизнес без проблеми.
За 24 часа заедно с лидера на ГЕРБ бяха арестувани пиарката Севделина Арнаудова и бившият финансов министър Владислав Горанов - и двамата изрично упоменати от Божков като замесени в изнудването. В същия онзи момент имаше и публикации в европейски медии за корумпиран действащ лидер на партия, както и критики от европейските институции към България в същата насока. Още: ЕК пак ни критикува, че няма достатъчно присъди за корупция по високите етажи на властта
Не беше трудно да се отгатне кой е той. Прокуратурата тогава обаче обяви делото за опорочено и отказа да иска удължаване на ареста. Обратното - част от следствените действия трябваше да бъдат повторени, защото първоначалните били извършени в нарушение от разследващ полицай.
Занимаваме се само с ареста, а с рекета - не
И Борисов, и Горанов са били част от правителство, а такива дела се поемат от следствието. Но както беше обявено, делото е било в условия на неотложност. Това е единственият вариант МВР да действа, без да уведомява прокурор. Но хайде да погледнем цялостната картина с днешна дата. Изобщо не говорим за това, че Борисов е единственият български премиер, за който има твърдения, и то не от кого да е, че е рекетирал. Днес и дума не отваряме за това. Занимаваме се само с ареста, с оповръщаното одеало и с цялата наистина пошла драматургия. Можело е да се случи и по друг, по-цивилизован начин. Можело е да се доизпипа така, че да има реален резултат, а не само тази пушилка. Още: Бивш шеф на следствието: Обвинението срещу Кирил Петков няма да издържи в съда
Съвсем логично, Сарафов поиска имунитета на Петков заради този арест, защото е превишил правомощията си на премиер, като е разпоредил на двама служители на националната полиция да образуват дело и да разпитат самия него. След това неговите показания са сочени като основания да се действа по неотложност. Разбира се, съдът ще реши кое е било правилно и кое - не. Но остава сянка на съмнение, че атаката към Кирил Петков не е само от правна позиция, а най-вече от политическа. Най-малкото за него никой не твърди, че го е рекетирал, нали? Петков може да има много кусури, но очевидно не иска да се впише в мафиотската схема за управление на държавата. По тази причина атаката срещу него едва ли ще спре дотук.
Уронване на престижа ли?
Държавното обвинение твърди, че арестът на тримата е имал за цел "уронване на престижа и доброто им име в обществото и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата - уронване на престижа на изпълнителната власт".
След месеци проверки по твърденията на Божков прокурорите не намериха доказателства, че той е бил изнудван. Разследването по неговата жалба бе прекратено. И към днешна дата трябва да вярваме, че Борисов и Горанов не са изнудвали Божков, както установи прокуратурата. Впоследствие тримата арестувани обжалваха пред съда заповедите за задържането си и съдът обяви арестите им за незаконни. Божков си е измислял явно. И той вероятно е искал да урони престижа на изпълнителната власт. Добре че точно тази власт няма особен престиж, та няма и кой знае какво да ѝ се урони. Още: Веселин Вучков: Притеснително е, че три години се разпитват свидетели за ареста на Бойко Борисов
Моментът е важен
Вижте само в каква последователност се развива действието. Борислав Сарафов се активира близо три години след самите арести. Искането за имунитета на Петков дойде и само четири дни след като ПП-ДБ внесе законопроект, който целеше да спре избирането на Сарафов за главен прокурор със 7 години мандат. Сарафов беше единственият кандидат за поста, но парламентът спря процедурата за избора му.
Защо точно сега се случва всичко това? Да, сигурно е било необходимо време да се разпитат работилите по случая полицаи, сигурно и доста документи е трябвало да бъдат обработени, но ние добре знаем, че в случайните настъпления с бухалки няма нищо случайно. Най-кратко и ясно коментира ставащото Асен Василев: "Вчера Кирил настъпи Пеевски. Днес Джаба отвръща на удара". Още: Рашков обясни защо според него арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова не са незаконни
Но не е само това. Моментът явно е достатъчно удобен, защото и Борисов, и Пеевски се чувстват достатъчно комфортно, чувстват се в кондиция за настъпление. Имат кабинет, имат стабилно мнозинство, другото го знаем. Било, каквото било. Отсега нататък - както си беше.
Автор: Евелина Гечева