Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чрез разполагането на войски в Украйна: Европа търси място на масата за преговори

19 февруари 2025, 23:22 часа • 1388 прочитания

Европейските лидери проведоха спешна среща в понеделник, за да обсъдят потенциалното разполагане на войски в Украйна съгласно споразумение за прекратяване на огъня. Решението за срещата дойде в момент, в който контактите между Съединените щати и Русия за спиране на войната се ускориха. Администрацията на Тръмп се стреми да научи какви сили и оръжия европейските страни биха могли да ангажират, докато европейците, от своя страна, проучваха екипа на Тръмп за това какъв вид военна подкрепа ще има на разположение, например, разузнаване или противовъздушна отбрана.

Перспективата за разполагане на войски в Украйна придоби популярност сред някои европейски лидери през последните дни, тъй като администрацията на Тръмп се придвижи бързо към започване на преки преговори с Москва. Европейските поддръжници на Украйна се борят за роля в преговорите, които напредват без тях, но биха могли да променят пейзажа на сигурността на континента, пише в обширен материал The Washington Post.

Още: Шведският премиер: Изходът от войната в Украйна ще оформи облика на сигурността на Европа за поколения напред

Френският президент Еманюел Макрон свика среща на някои от висшите лидери на континента в Париж в понеделник, за да насърчи планирането на европейска подкрепа за Украйна и да постигне консенсус относно потенциално разполагане. Макрон проведе 20-минутен телефонен разговор с президента Доналд Тръмп преди срещата.

Британският премиер Киър Стармър обяви за първи път в неделя вечерта, че е готов да разположи британски ботуши в Украйна като част от сделка, „ако е необходимо“, която може да окаже натиск върху други европейски лидери да дадат подобни обещания. След продължилата часове сбирка в понеделник британският лидер каза, че е рано да се каже колко войски и че "трябва да има защита от САЩ". Но други, включително Германия и Полша, показаха колебание да изпратят своите сили.

Още: Зеленски: Обсъдили сме гаранциите за сигурност на Украйна с генералния секретар на НАТО

Германският канцлер Олаф Шолц, попитан дали страната му ще разположи войници, нарече дискусията „напълно преждевременна“, тъй като войната бушува. „За мен е съвсем ясно, че това е неподходящ дебат в неподходящо време и по неподходяща тема“, каза той. Той приветства разговорите за прекратяване на конфликта, но каза, че „това не означава, че може да има диктуван мир“ и призова за общ фронт между Европа и Съединените щати.

Докато Вашингтон изключи американските войски в Украйна, европейски служители казват, че екипът на Тръмп не е изключил перспективата за подкрепа на европейски сили и е попитал какъв вид подкрепа от САЩ може да е необходима. Европейските искания включват способности за разузнаване, наблюдение и разузнаване и потенциално въздушно прикритие или някаква помощ с противовъздушна отбрана за защита на силите, казаха четирима служители, информирани за дискусиите.

Американски въпросник, изпратен до европейските столици относно силите и оборудването, които те биха могли да освободят за Украйна, също породи по-сериозни консултации през последните дни, казаха официални лица, които, както и други, говориха при условие за анонимност, за да споделят чувствителни обсъждания.

Последното обсъждано повторение предвижда сила за „възпиране“ от няколко бригади, вероятно 25 000 до 30 000 войници, които няма да бъдат разположени по линията на съприкосновение, но ще стоят в готовност като демонстрация на сила, ако руските сили се опитат да започнат отново войната, казаха те. Войските могат да бъдат подкрепени от повече сили извън Украйна, в случай че се наложи да нараснат и да се движат бързо.

Още: Втора поредна вечер Одеса е атакувана с дронове

Франция е направила по-напреднало военно планиране от други и изчислява, че може да ангажира близо 10 000 войници, въпреки че други европейски съюзници остават по-неспокойни или са ограничили армията, казаха двама от официалните лица. Франция и Великобритания, единствените две ядрени сили сред европейците, бяха в челните редици на дискусиите, в които участваха поне дузина страни, включително Полша, Холандия, Германия и скандинавските и балтийските държави.

Холандският министър на отбраната Рубен Брекелманс каза пред The ​​Washington Post, че планът ще се нуждае от повече от политическа подкрепа от САЩ. „Вие също искате да имате доминация на ескалацията“, каза той, „ако възникне напрежение и ако има някакъв конфликт. … И трябва да имаме Съединените щати на борда.“

„Разбира се, става въпрос за гаранции за сигурност за Украйна, но е пряко свързано с нашата отбрана и възпиране в рамките на НАТО“, каза той в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността. „Имаме дискусии между европейските страни и със САЩ за това какво може да направи всяка страна. През следващите няколко седмици трябва да стане по-конкретно по отношение на числата.“  „Това е голям пъзел с много части, които трябва да съберем“, добави той.

Предупреждения към Русия

Тъй като Тръмп обеща сделка за спиране на войната, европейските съюзници в последно време са все по-отворени към идеята за изпращане на войски, което предизвика шум, когато френският Макрон за първи път го предложи миналата година. Европейските лидери водят тихи дискусии относно войските в Украйна от месеци, но все още не са изготвили конкретен план, като някои страни се колебаят дали да предоставят войски или да продължат напред без повече яснота от страна на Съединените щати относно намеренията им за Украйна.

Европейските планове придобиха по-голяма спешност, тъй като служители на Тръмп кацнаха на континента този месец и дадоха да се разбере , че Вашингтон е решен да придвижи процеса напред без тях. Европейските съюзници са разделени относно естеството на разполагането, включително размера и мандата на силите и степента на необходимата подкрепа от САЩ. Опитите за създаване на военни планове също са възпрепятствани от факта, че параметрите на сделката с Русия – като, например, линиите, по които конфликтът може да бъде замразен – остават неуловими или не са били напълно формулирани от екипа на Тръмп.

Въпреки това официалните лица са съгласни, че подкрепата на САЩ би била от решаващо значение и че те биха приветствали ясни предупреждения от Вашингтон към Русия, публично или частно, срещу всякакви опити за атака на силите или повторно разпалване на пълномащабен конфликт.

Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа

Друг ключов въпрос за европейците е как да отговорят, ако Русия атакува Европа. Едно от предложенията беше за клауза за взаимна отбрана между страните от европейската коалиция, които няма да действат под флага на НАТО. „Трябва да е ясно, че силата е готова да отвърне на удара, ако бъде ударена, и трябва да може да се увеличи бързо“, каза европейски дипломат. „В нормален свят би било твърде рано да се планира без условията за прекратяване на огъня. Но те ще преговарят през нашите глави“, добави дипломатът.

За много европейски държави разгръщането ще изисква и обществена подкрепа у дома и ще използва вече разтегнати военни ресурси. Франция има по-голяма свобода на действие от други, включително Великобритания, при освобождаването на войски, отчасти поради френското изтегляне в Африка.

Още: Американски сенатори: Тръмп повтаря пропагандата на Путин, срамно е (ВИДЕО)

В някои страни, като Полша или Германия, предстоят национални избори и логично те се притесняват да предприемат големи стъпки в момент, когато войната на Русия в Украйна е станала по-политизирана. Някои също са притеснени да поемат рискове без по-голямо участие на САЩ. А Нидерландия, например, ще има нужда от одобрение от парламента.

„Ние не планираме да изпращаме полски войници в Украйна, но ще подкрепим, включително по отношение на логистика и политическа подкрепа, страните, които може да пожелаят да предоставят такива гаранции в бъдеще“, каза полският премиер Доналд Туск в понеделник.

Кокошката или яйцето

Европейската идея също така се съсредоточава върху увеличаването на оръжията и обучението на украинската армия, така че да може да поддържа това, което се очаква да бъде нестабилна линия на прекратяване на огъня. Това може да се превърне в пречка в преговорите, тъй като Москва изисква Украйна значително да намали военните си сили.

Украинският президент Володимир Зеленски каза в понеделник, че вярва, че „постигнахме значителен напредък по въпроса“ за европейските войски в Украйна, които той описа като коалиция на желаещите. „Искаме гаранции за сигурност не на хартия, а на земята, в морето и във въздуха“, каза той.

Запитан дали Русия ще бъде готова за европейско разполагане в Украйна, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че това е „много труден въпрос“, по който досега не е имало „дискусии по същество“. „Трудно е да се говори за това, тъй като това ще бъдат държави-членки на НАТО и следователно силите на НАТО, разположени на територията на Украйна“, каза той.

Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски

Кийт Келог, специален пратеник на Тръмп за Украйна и Русия, посети централата на НАТО в понеделник и ще обиколи някои столици тази седмица, когато европейски служители очакват да говорят за разделение на труда със Съединените щати в Украйна.

Западен дипломат описа разговорите с американците досега като „игра на кокошка и яйце“, като всяка страна чака другата да си покаже картите, преди да обяви какви ресурси може да отдели. Други смятат, че планът ще даде на европейците ключ за оформяне на преговорите и ще заключи Тръмп, защото той не би искал да изглежда слаб, ако силата бъде атакувана и сделката му се провали. „Какво ще се случи, ако бъдат нападнати и Тръмп не направи нищо, ще изглежда толкова зле за него“, каза западен служител.

Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)

Европейски служители казват, че са получили смесени послания от членовете на екипа на Тръмп, докато се опитват да преценят кой какво прави и колко влияние може да има всеки от президента. „В лагера на Тръмп има различни възгледи... и в крайна сметка той е този, който решава“, каза друг европейски дипломат. „Всичко може да се промени с публикация в социалните медии“, допълни той.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес