Отново се очаква бойкот на хранителните магазини заради високите цени в България. Организаторите в лицето на Велизар Енчев, Емил Георгиев от Федерацията на потребителите в България, Димитрина Русева от Гражданската организация "Системата ни убива" и бившият омбудсман Мая Манолова призовават българските потребители да се включат отговорно в инициативата. Те напомнят, че на 20 февруари се очакват сходни протестни акции и в други балкански държави – Хърватия и Гърция. През последните няколко години се наблюдава скок на цените на храните и електроенергията в световен мащаб. Тази тенденции не подмина и нашата страна, пише БГНЕС. Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Въпреки спада на инфлацията през последната половин година, цените на стоките от първа необходимост остават достатъчно високи. Това стана причина за провеждането на извънредна среща в Министерски съвет, председателствана от премиера Росен Желязков с участието на ключови министри като Теменужка Петкова на финансите и Георги Тахов на земеделието. След заседанието Петкова изнесе и цифрите свързани с първия бойкот, който се състоя миналия четвъртък. „28,8% спад на оборотите на големите хранителни вериги в деня на бойкота на супермаркетите“, посочи тя. Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Магазините vs правителството
Още: Фиксирани надценки водят до по-висока инфлация: Търговските вериги за намеренията на правителството
Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация. Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи. Изпълнителният директор на организацията Николай Вълканов коментира след представянето на данните от търговията през 2024 година и два дни преди втория бойкот на хранителните вериги, обявен за 20 февруари, предава БНР.
Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига
Сектор "Търговия" е един от най-регулираните и най-проверяваните и работи в условията на изключително изострена конкуренция, каза той. От сдружението дадоха политическата нестабилност, колебливия законодателен процес и противоречивите регулации като пример за неспособността на държавата да се справя с кризи.
По време на представянето на данните за бизнес климата в сектор "Търговия", изпълнителният директор на сдружението коментира примера на земеделския министър Георги Тахов за законите, които ограничават надценките до 30% във Франция и други европейски държави.
Още: Продължаваме на 20 февруари: Инициативен комитет обяви бойкота на търговските вериги за успешен
А за възможностите, разплащанията с производителите на нетрайни хранителни стоки да стават в срок, по-кратък от 30 дни, Вълканов посочи, че периодът е фиксиран в европейска директива и записан в българското законодателство.
Със забележка от Сдружението за модерна търговия коментираха и проверката на Комисията за защита на потребителите към някои от търговските вериги. По повод предстоящия втори бойкот на търговските вериги в четвъртък от сдружението предположиха известен отлив на клиенти, но подчертаха, че очакват ползотворен диалог с правителството.
Още: Как властта ще спре ръста на цените на храните? Отговорът от земеделския министър