Програмата HADES ще изучава тайнствения живот на дъното на океана

23 април 2014, 10:50 часа • 2903 | прочитания

На какво прилича най-дълбокото място в океана? Какви същества живеят там? С какво се хранят? Отговор на тези и много други въпроси може да открият учените, участващи в изследователската програма HADES (Hadal Ecosystem Studies Project), организирана от National Science Foundation, NSF.

Още: BG-Alert: Гориш, бай Пешо, ако не си оправиш нотификациите в телефона

Още: Кой ще надделее в сблъсъка между европрокуратурата и българската? Анкетата на Actualno

В рамките на тази програма ще бъдат проведени серия от посещения с научна цел на петото по дълбочина място на планетата - Kermadec Trench, намиращо се на дъното на Тихия океан, близо до бреговете на Нова Зеландия.

Програмата е разчетена за 40 дни. По време на този период автоматичният апарат Nereus ще се спусне на дълбочина повече от 10 км. Апаратът ще достави на дъното 15 автономни изследователски стационарни комплекса, всеки от които оборудван с камери и друго експериментално оборудване. То ще е свързано с два базисни пункта за управление, разположени на повърхността на океана. В станционарните станции ще има такива инструменти, като респирометри, с които се изучават метаболитните процеси, протичащи в организмите в условия на крайно ниски температури и при високо налягане.

Падината Кермадек е едно от най-студените места на планетата, което се дължи на дълбоководни течения, пренасящи студени атарктически води близо до областта на Екватора. Налягането на дълбочина 10 километра е 1055 килограма на квадратен сантиметър, което е 1000 пъти повече от налягането на въздуха на повърхността.

Още: "Икар" с леки редакции в полета

Още: Милиони форевър: Няма край тази странна любов на Бойко Борисов към магистралите

Основна задача на програмата HADES системното изучаване на всевъзможни дълбоководни форми на живот, метаболитните процеси в тях и определяне на източниците на храна.

Паралелно с това обаче ще бъдат провеждани и други изследвания, които би трябвало да хвърлят светлина върху процесите, случващи се в тези не достатъчно изследвани части на земното кълбо.

„Сега знаем за тези места в океана по-малко, отколкото за повърхността на Луната. Благодарение на съвременните технологии, имаме възможност не просто да „хвърлим едно око“, но да проведем мащабна програма за научно изследване, която да ни донесе сериозни резултати“, коментира Тим Шанк, учен в областта на морската биология.

Редактор: Анна Маринова

Още: Отговорът на всички въпроси е 41

Още: Кабинет или избори? Каквото и да предпочитате, решават други

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес