Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Очите на човек и насекомо в една оптична система

20 септември 2013, 10:15 часа • 8605 прочитания

Специалисти от университета в щата Охайо обединиха в една леща възможностите на човешкото око и окото на насекомо. Лещата е гъвкава и се отличава с уникални способности, каквито друг подобен продукт не притежава.

Разработката осигурява широко поле на зрение и умее да фокусира върху отделни предмети, оставяйки фона „размазан“.

Новата технология ще позволи създаването на малки по размер цифрови фотокамери и медицински сонди, коментират авторите на идеята.

„Очите ни са способни да фокусират както върху близко разположени предмети, така и върху отдалечени. Очите на насекомите на могат да правят това, но пък притежават по-голям обхват на виждане. Решихме да обединим тези възможности в едно. По този начин получихме широкоъгълна оптична система с променяща се дълбочина на рязкост“, разказва Йо Жао, доцент в университета в щата Охайо.

Създаденият от учените прототип е направен от гъвкав прозрачен полимерен слой, запълнен с течност, подобна на тази, която се съдържа в човешкото око. Самата леща се състои от няколко „мехурчета“. Всяко от тях може независимо от другите да се свива и разширява, променяйки оптичните свойства на системата. Първоначално изследователите напомпвали и изпомпвали течността в лещата ръчно, но по-късно създали прототип с електроактивен полимер, при който този процес се извършва автоматично.

Такава оптична система значително се отличава от подобните на нея системи в камерите и микроскопите, при които за промяната на фокусното разстояние се използват няколко лещи.

При прототипа това се случва чрез променяне на формата, което напомня функционирането на човешкото око.

По време на демонстрацията на възможностите на лещата изследователите отпечатали на малка пластина буквите O-H-I-O с различни височини. Оптичната система успешно фокусирала всяка буква поотделно, „размазвайки“ образа на останалите.

Едно от евентуалните приложения на системата вероятно ще бъде при създаването на конфокални микроскопи, които позволяват получаването на висококонтрастни изображения. Повече конкретни подробности за бъдещето на разработката към момента не се съобщават.

Редактор: Анна Маринова

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес