В чилийската пустиня Атакама официално беше открита най-голямата астрономическа обсерватория в света. Съоръжението, чието строителство започна още през 2003 г., носи названието ALMA. В проекта за създаването на комплекса, чиято стойност е 1.4 милиона долара, са участвали учени и инженери от Европа, Северна Америка и Източна Азия.
Още: Тихо, да не приспим сърбите
Още: СЕМ глоби Actualno.com за публикация как унижено момче може да се защити юридически
Обсерваторията е предназначена за изучаването на процесите, случили се през първите 100 милиона години след Големия взрив.
Въпреки че все още не работят всички обекти от съоръжението, астрономите вече могат да се похвалят със значителни открития, постигнати с помощта на оборудването. Един от най-важните резултати от работата на ALMA беше представен в списание Nature. В статията става дума за това, че астрономите са открили с помощта на радиотелескопа галактики, чиято възраст е много по-голяма, отколкото учените смятали до сега. Две от най-далечните изследвани галактики – общо 26 на брой, са се образували преди 12 милиарда години, което означава 1-2 милиарда години след Големия взрив. Активността на звездообразуване там е в пъти по-голяма, отколкото в нашата галактика. Ако в Млечния път се „ражда“ примерно по една звезда годишно, то тук всяка година се появяват стотици хиляди нови звезди. Сред тях има и такива, които са по-ярки от Слънцето 40 милиона пъти.
„Колкото по-далечна е галактиката, толкова по-назад в миналото поглеждаме и толкова повече имаме възможност да проследим всички стадии на формиране на Вселената в продължение на 13.7 милиарда години от нейното съществуване.“, цитира Nature думите на учения Хоакин Виейра от Калифорнийския технологически институт.
Още: Гледайте кой е противник на еврото - той е и Мистър Кеш
Още: Как да сключим мир с Пеевски: Три съвета за напреднали наивници
В хода на изучаване на древните галактики изследователите ще опитат да разберат как са се образували първичните молекулярни облаци и кое е ускорило превръщането им в първите светила на Вселената.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сбърканата математика на Теменужка не е само на Теменужка
Още: Какъв главен прокурор ни трябва? Богоугоден, разбира се!
„За това имаме всички условия. „Надничането“ дълбоко във Вселената често е възпрепятствано от лоша видимост. Но мястото на тази обсерватория е избрано идеално – на планинското плато, на което се намира тя, много рядко има валежи и поради това почти никога няма мъгла“, разказва испанският учен Балзатар Виго, също участващ в проекта. По неговите думи, грандиозни открития, направени в ALMA, можем да очакваме в следващите 30 години.
Редактор: Анна Маринова