Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КТБ: Добър ден, ние ви излъгахме и ще ви излъжем и втори път

10 юли 2017, 09:39 часа • 16366 прочитания

По традиция, в петък късен следобед на бял свят излезе втората стенограма за Корпоративна търговска банка (КТБ). Този път обаче президентът Румен Радев я пусна 2:40 часа по-рано – може би следващият път такъв документ ще бъде пуснат в средата на седмицата, за да може общественото внимание най-после да бъде фокусирано върху нещо важно.

Коментар на редактора

Втората стенограма за КТБ се оказа още по-интересно четиво в сравнение с първата. Защото там бяха представени болезнени истини – в прав текст и без политически увъртания, тъй като разговарящите са смятали, че думите им никога няма да видят бял свят. Тези истини, които показват как всъщност се управлява България и за които трябва да знаем – валидни ли са още? Затова е крано наложително следните въпроси да бъдат задавани до дупка:

1. Има ли ефективен механизъм, за да знае БНБ дали някоя банка не лъже за състоянието си? От думите на вече бившия гуверньор Иван Искров става ясно, че ако няма проверка на място, няма как надзорът да разбере дали някоя банка лъже с отчетите си или не. Разбра се и, че такива проверки се правят веднъж годишно или дори по-рядко, само ако в БНБ заподозрат нещо заради изменение на ключови показатели в представянето на дадена банка. По думите на тогавашния президент Росен Плевнелиев: "В края на 3-месечието БНБ излезе с доклад за състоянието на всяка една от банките поотделно. Този доклад показва КТБ като най-ефективната банка на планетата." Да не се окаже, че след време някоя друга банка ще е само по доклад най-ефективната на планетата?

2. Още ли по закон подуправителят на "Банков надзор" носи отговорността дали някой в българския банков сектор ментосва? Защото така излиза от думите на Искров. Все едно като се оказа, че във вашата фирма няма пари за заплати, собственикът изобщо да не е отговорен, а само счетоводителят! Пълна глупост и ако законово е така, къде блеят вече два парламента и второ правителство, та не поправя това?

3. Възстановени ли са оригиналите на всички кредитни досиета от КТБ? По онова време и прокуратурата, и БНБ не знаят къде са оригиналите на някои досиета. Сега знаят ли? Или липсата на знание се изразява във факта, че още няма стартирало съдебно дело за КТБ?

4. Колко нелицеприятни за имиджа проблеми е неглижирал и продължава да неглижира Бойко Борисов? На страница 41 от стенограмата Борисов казва следното за КТБ: "Ние заварихме преди 4 години (заличено число) млн. в тази банка и когато попитах моите експерти, те ми казаха: започнем ли да теглим парите, ще фалираме банката". Става въпрос за милионите на държавните фирми, концентрирани в КТБ. Излиза, че Борисов 4 години е бил наясно, че кажи-речи всички яйца са в една кошница и не си е мръднал пръста, за да се погрижи за вариант, при който кошницата тръгне да се разплита. Защо? И заради КОЙ?

Неслучайно за заглавието на този коментарен материал използвах точен цитат от втората стенограма за КТБ. Думите са на Румен Гечев – бивш министър на икономическото развитие от правителството на Жан Виденов. Той ги казва, защото вече веднъж политическата класа е поела ангажимент, че всеки ще може да изтегли колкото си иска, щом КТБ бъде отворена отново (публично такъв ангажимент на държавата имаше – банката да бъде отворена месец след затварянето си). Бързо се оказа, че КТБ никога няма да бъде отворена. Три години по-късно няма нито един виновен за този "криминален случай" – по думите на главния прокурор Сотир Цацаров. Затова и за финал е най-важният въпрос: ДОКОГА ще търпим явни политически и институционални провали да управляват живота ни?!

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес