Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Идва ли най-ниската избирателна активност в историята?

03 септември 2021, 12:15 часа • 8848 прочитания

Депутатът от БСП Александър Симов изрази основателно подозрение. Че на следващия вот избирателната активност би могло да се снижи до историческо ниски нива. И дори стандартната апатия, която се движи около 35 % средно гласували, може да се срине до 15-20 %. Което пък би означавало, че следващият парламент ще е както електорално, така и морално нелегитимен. 

Още: Борисов и фабриката на девети

Още: Пиши "Украйна" и да бягаме

Причината: изчегъртването на ГЕРБ се превърна междучовъркане на опозицията. Тук упрекът към "Има такъв народ" вероятно би бил най-голям. Това, че предложиха няколко неадекватни кандидатури и се опитаха да ги застопорят без никакви преговори, се оказа решаващо. Но може би "Демократична България" не трябваше да избързва с "дългата ръка на ДПС", която бе обявена публично за ръководна в ходовете на Слави. Както се видя от интервюто с Бойко Василев, Трифонов трудно прощава тези работи, особено когато са хвърлени във въздуха - макар той да хвърли във въздуха по същия безцеромен начин Николай Василев за премиер. 

Какво остава в момента? Партиите на протеста попаднаха в незавидна ситуация, в която става все по-трудно да набавят онази лесна и полезна идентичност, която получиха навремето при анти-ГЕРБ настроенията. Бяха набрали силна инерция, която постепенно замря - и вероятно пропиляха златен шанс, какъвто в последните десет години не е имало; възможно е да няма и занапред. Вместо тях този шанс бе въплътен в действия от служебното правителство. 

Никак не е ясно как последните месеци биха мотивирали избиратели да надмогнат изборната умора и да се явят още веднъж на изборите. Новият парламент би възпроизвел сходни резултати (вероятните вариации - спад на "Има такъв народ", малък тласък на ГЕРБ, може би също на БСП и "Демократична България", както и нов играч - "Възраждане"). Тези преразпределения обаче водят към вече познатия общ сбор - за да се управлява трябва да има или правителството на малцинството, или БСП най-сетне да бъде приета сред останалите. Трифонов вече намекна, че сега "Има такъв народ" биха действали "мъдро и отговорно", само че не се знае дали не е закъснял. И не е ясно дали пак различията отново няма да станат несъвместими с идеята за общо управление. Например мъдро и отговорно да оставиш на "суверена" да реши отново, за четвърти път, нещо, което реши още на първия.

Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите

Още: Вземи от инвитро, спаси земеделие: Трансферът на деня

Нещото, което може да спаси политическите партии, са изборите "2в1". Така  одобрението към Радев би могло да прелее, по механичен път, малко повече гласове и за самия парламентарен вот. Подобно механично преливане е принципен атестат за безпомощност, но вероятно единственият начин. А като говорим за механика, дори не включваме обстоятелството, че отливът от изборите ще е в разгара на четвъртата вълна.

Обратното на перфектната буря - перфектното затишие. 

 

Автор: Райко Байчев

Още: Радев избра пътя, обратен на Скута. И заслужава подкрепа

Още: Рахат ли са депутатите под корпулентна сянка: Процедурата по избор на главен прокурор ще покаже

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Байчев
Райко Байчев Отговорен редактор
Новините днес